Întrebare recomandată | panana a întrebat:

In dictatura, cineva te foloseste cum vrea. In democratie, ai dreptul sa-l alegi pe cel care o sa te foloseasca asa cum vrea el. Cum e mai bine?

8 răspunsuri:
| soby47 a răspuns:

In comunism erai obligat sa faci ce vroiau ei, ca la o turma de oi. In democratie de duce cu zaharelul ca sa faci TOT ce vor ei. Mai un coca-cola mai un DEMOCRCY etc.

Revenind la intrebarea ta "In democratie, ai dreptul sa-l alegi pe cel care o sa te foloseasca asa cum vrea el". gresit din punctul meu de vedere, alegi un reprezentat nu un lider. Adica daca poporul roman crede ca Base e ok, atunci mai voteaza-l si a 3 a oara, daca s-ar putea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi mai bine să-l alegi tu, doar că ar trebui ca cel ales să te folosească într-un scop bun şi totul să meargă bine, nu cum merge la noi de 23 de ani, din ce în ce mai rău.

| irbis a răspuns:

Mai bine e sa nu existe un astfel de individ, indiferent cum ajunge acolo. Acea pozitie nu ar trebui sa existe. Eu aleg o a treia varianta, o forma de guvernare care nu conduce. Te-ar interesa?

| HeiligKreuzAchtAcht a răspuns:

Ne doara undeva, sa fie unul capabil, pe roman nu il intereseaza amanuntele.

Răspuns utilizator avertizat
| angelicsin a răspuns:

E mai bine sa stii cui sa iei capul cand totul se duce de rapa si nu mai rezisti

Răspuns utilizator avertizat
| curiozitati a răspuns:

"Poporul nu se conduce după voința lui: democrația. Nici după voința unei persoane: dictatura. Ci după legi. Nu e vorba de legile făcute de oameni. Sunt norme, legi naturale de viață și norme, legi naturale de moarte. Legile vieții și legile morții. O națiune merge la viață sau la moarte după cum respectă pe una sau pe alta din aceste legi." Corneliu Zelea Codreanu