| LanguageMaster a întrebat:

În domeniul juridic, patriotismul este de bază?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Domeniul juridic nu prea are legatura cu patriotismul, asa ca n-are cum sa fie de baza.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu.
Baza este Dreptul International, conventiile la care am aderat.
Inclusiv Constitutia este subordonata dreptului international, iar legislatia nationala este subordonata Constitutiei, etc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este relevant.

| Bizon95 a răspuns:

In teorie JUSTITIA e de baza
in practica... nici aia

domeniul juridic se ocupa PRACTIC cu solutionarea a unui procent cat mai mare de cazuri, IN MOD CORECT, si sacrificarea celor care nu sunt solutionate corect, in numele faptului ca fara sacrificiul asta, ar fi haos!

patriotismul este o propaganda, folosita de asemenea impotriva haosului si pentru a mentine coeziunea sociala (toti sunte de partea Romaniei), insa nu are nici o legatura oarecare cu domeniul juridic

TOTUSI, exista exceptii... daca la romani nu auzi foarte des de atitudine luata impotriva altor tari care fac ceva juridic rau unor romani vinovati SAU NU, totusi uneori se intampla, cum a fost hacker-ul ala roman care a spart prin CIA si NASA, a fost prins, NU a fost extradat si apoi a fost condamnat si judecat in Romania (daca ar fi fost extradat avea o condamnare mult mai mare), iar dupa aia rrrominica a mancat rahat, tipul s-a dus in vizita in Muntenegru, a fost arestat pe baza unui mandat emis de americani care au ignorat total condamnarea si executarea pedepsei din rrrrrominica, dupa care nu am mai auzit nimic de nimic de el!

TOUSI, asta e o exceptie, NU e baza!

| siriusblack98 a răspuns:

Da,dar numai in teorie.Practica nu se pupa cu teoria.