| CosminCSM00 a întrebat:

In legatura cu permisul pentru motocicleta, stiu ca poti sa il iei la 24 de ani sau la 20 cu o experienta de cel putin 2 ani pe acele scuterase. Intrebarea mea este la implinirea celor 20 de ani acei politisti de unde stiu ca ai experienta 2 ani? doar dupa carnet uitandu-se la data sau trebuie sa le duci acte ceva de la acea motocicleta mai mica, ma gandeam sa iau A2 la 18 ani si sa nu mai imi iau motor de 125cc chiar daca prind mai multa experienta si la 20 sa dau de A si atunci sa imi iau motocicleta Merge?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La 24 de ani poti obtine permisul de categoria A. De asemenea acest permis il poti obtine si la 20 de ani, avand 2 ani de experienta in categoria A2, se socoteste de la data obtinerii permisului de aceasta categorie.
Si in categoria A2 nu se incadreaza "scuterase", ci motociclete mai mari, citez:
"c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;"

| CosminCSM00 explică (pentru Ioandelasal):

Mie imi place sa le spun,, scuterase" pentru ca doar unele scutere pot prinde 90-100 km/h

| CosminCSM00 explică (pentru Ioandelasal):

Mie imi place sa le spun,, scuterase" ca doar anumite sctere prind 90-100 km/h

| Ioandelasal a răspuns (pentru CosminCSM00):

Asa cum ti-am spus nu sunt scutere ci motociclete destul de mari si sigur prind peste 100 de km/h, avand puterea motorului destul de mare si greutatea de pana la 175 kg.

| CosminCSM00 explică (pentru Ioandelasal):

Ma scuzati

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Permisul de conducere spune tot: data obținerii, categoria/subcategoria, capacitatea categoriei pe care o ai, etc.
Drum bun fără evenimente rutiere!
Pa, pa.

| Buburuzăăăă a răspuns:

Merge, merge! happy chiar daca sunt fata! am avut un prieten cu asa ceva! da se uita pe carnet la experienta! happy funda?