| Aalexander a întrebat:

In legislatie... de fiecare data cand nu acorzi prioritate, in orice situatie, se pedepseste cu anularea permisului?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Neacordarea prioritatii se pedepseste, pe langa amenda, cu suspendarea dreptului de a conduce (in vorbire curenta suspendarea permisului) si nu cu anularea permisului de conducere.

regis
| regis a răspuns:

Nu chiar. Legislatia lasa intr-o oarecare masura stabilirea sanctiunii la latitudinea factorului uman. In principiu, orice abatere de la codul rutier fara consecinte grave se poate sanctiona si cu un avertisment, nu este neaparat nevoie sa se aplice amenda, puncte de penalizare sau suspendarea permisului.
De asemenea, instantele obisnuiesc sa tina cont de renuntarea celui care avea prioritate la dreptul sau, pentru ca prioritatea este un drept, nu o obligatie. Un cunoscut caruia i s-a ridicat permisul pentru neacordare de prioritate la trecerea pentru pietoni a contestat PV in instanta, cu scopul de a obtine o amanare. A avut surpriza sa castige, desi nu spera, intrucat judecatoarea, analizand proba video depusa de rutieristi, a considerat ca pietonii s-au oprit benevol din traversare, prin asta renuntand unilateral la dreptul lor de a traversa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Citește acest articol, http://www.codulrutier.ro/......latiei.php
Pa, pa.