| DianaAngel a întrebat:

In primul rand imi cer scuze pentru categoria necorespunzatoare in care am postat intrebarea mea!

Astazi am fost cu iubitul meu la banca pentru a schimba niste bani. Dupa ce a schimbat bani, m-a rugat pe mine sa-i tin la mine in geanta, dar la iesirea din banca, un copil de 16-17 ani, mi-a smuls geanta din mana. Iubitul meu a inceput sa fug dupa el ca sa poata recupera geanta in care era o suma destul de mare pot spune. Dupa putin timp, a reusit sa-l prinda pe hot de mana, iar el sa dezechilibrat si a cazut, atunci iubitul meu l-a lovit direct in figura cu piciorul, apoi a incercut sa-l mai loveasca, dar l-am rugat eu sa se opreasca, deoarece hotul incepusa sa sangereze.

Ambulanta era prin zona banci si a venit imediat, un medic de pe ambulanta ne-a spus ca iubitul meu ia provocat hotului o piramida nazala si ca trebuie operat cat mai repede, a fost bine ca totul s-a intamplat in fata banci iar camera de supraveghera a filmat totul. Dupa 10 minute de la incident a venit si politia, noi am dat o declaratie si ne-au spus ca o sa vin contactati de ei.

Stiu ca in Romania legile sunt facute in general fara cap. Iubitul meu poate sa pateasca ceva? Ma refer la inchisoare, ca o amenda nu-i problema.

Multumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca hotul face plangere prealabila s-ar putea sa fie cercetat penal pentru lovire sau alte violente (art.180 Cod penal), alin.1 sau 2, depinde de numarul de zile necesare pentru vindecare, citez:
"ART.180. Lovirea sau alte violenţe
Lovirea sau orice acte de violenţã cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la o lunã la 3 luni sau cu amendã.
Lovirea sau actele de violenţã care au pricinuit o vãtãmare ce necesitã pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã.
Acţiunea penalã se pune în mişcare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate.
Împãcarea pãrţilor înlãturã rãspunderea penalã."
Lovindu-l a depasit limitele legitimei aparari.
Aproape sigur ca o sa beneficieze de circumstante atenuante si nu o sa fie condamnat la inchisoare ci la amenda.

| mona a răspuns:

Probabil scapa cu o amenda

| Cristiann25 a răspuns:

Nu are ce sa pateasca din moment ce ala era hotul. Politia chiar trage daca nu te opresti cand te someaza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,poate fi cercetat pentru lovire si acte de violenta daca este depusa o plangere.Altfel nu.

| Rock10 a răspuns:

In afara unei satisfacții că la prins pe nenorocit, nu are ce să pățească. Bine că ați avut camera în apropiere altfel era mai greu de demonstrat că e nevinovat (martori, medic legist etc).
Ai grijă tura viitoarewinking