Întrebare recomandată | sebi1dinei a întrebat:

am si eu o problema:
In urma cu 2 luni am fost victima unui jaf in care mi s-a furat portofelul si telefonul(m-am dus direct la politie, apoi hotul m-a sunat cerandu-mi o suma de bani pentru a-mi inapoia actele din potrofel.Un politist a auzit conversatia si am decis sa mer cu suma de bani pentru a realiza un flagrant.Zis si facut.Mi-am recuperat portofelul si telefonul, am scris declaratii.)
Parte mai rea este ca am fost amenintat de catre prietenii hotului si mi-au spus sa retrag plangerea, lucru ce nu se poate face in cazuri de talharie, iar azi am primit o invitatie la proces eu fiind partea vatamata.Nu prea as vrea sa merg la proces deoarece am fost amenintat.Credeti ca prezenta mea e obligatorie?

Răspuns Câştigător
| vlad89c a răspuns:

Suna la politie, poti fi protejat pana la proces si dupa!
Spunele ca ai fost amenintat si sa nu iesi seara din casa singur; cere protectia martorilor sau ceva de genu.
Ma gandesc ca este un hot cam prost, nu ceva camatari, nu? Ca nu asa se face sa primesti bani laughing acum eu la 14 ani nu cred ca am drepturile sa zic cum ar fi trebuit sa faca hotul ala dar a facut totul prostlaughing.

Asadar du-te la politie maine, ziua, si spune-le, cere protectie si spune ca ai fost amenintat, politistii il pot face sa marturiseasca pe ala cine is prietenii lui, si ii bagi pe toti la inchisoare.

| sebi1dinei explică (pentru vlad89c):

Am vorbit deja cu polisistul ce se ocupa de caz, i=am spus ca am fost amenitat si de cine iar el mi=a zis sa stau linistit si ca bine ca i-am zis.Se pare ca vä primii doi ani cu suspendare, nu cred ca o sa mai aiba curaj sa se atinga de mine.

| vlad89c a răspuns (pentru sebi1dinei):

Acum nu stiu, in cazuri extreme daca aia fac parte din ditamai cartelu de droguri si trafic de arme laughing ceea ce nu cred pentru ca aia nu mai vorbesc, aia actioneaza, daca ai peste 18 ani si posibilitate, ia-ti ceva permis de arma si un pistol, dar posibil sa nu fie nevoiewinking
Succes! sa mergi la proces.

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prezenta ta nu este obligatorie, daca nu ai si alte pretentii de la faptas, pe care ar trebui sa le prezinti instantei de judecata.

regis
| regis a răspuns:

Dupa obiectele furate si dupa modul lor de operare, evident sunt niste simpli gainari, nu ai de ce sa te temi. Daca dai inapoi, va fi mai rau, pentru ca vor profita de slabiciunea ta in continuare. Ai marea oportunitate de a-i arde, fa-o fara mustrari de constiinta, ti-ai facut un mare bine si tie si altor posibile victime. Si poate si infractorilor, de la talharie si santaj se poate ajunge usor la infractiuni mult mai grave, pentru care ar infunda puscaria pentru multi ani. Asa poate scapa cu o "codita" care vrand-nevrand il va face sa se gandeasca de doua ori inainte de a recidiva.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

E bine sa mergi, dar poti suna inainte la politie. Avand in vedere ca ai fost amenintat, prietenii talharului te pot,, agata,, pe drum.

| Maxim96 a răspuns:

Suna la politie, nu-i asulata pe talhari ca mai rau faci.

| blaablaablaaa a răspuns:

Da, daca nu te vei duce la proces, vor veni 2 oameni si te vor lua de acasa.

| DyaNa1337 a răspuns:

Prost sa fii sa nu te duci.
iar prietenii lui pot face parnaie pentru santaj si amenintare, ar trebui sa te duci la politie si sa spui si chestia asta

| archas a răspuns:

Pai odata ce ai intrat in hora trebuie sa joci, si da prezenta e obligatorie!

| alexciuc a răspuns:

Normal ca da tu esti subiectul cum sa lipsesti. fara suparare. laughing

| sebi1dinei explică:

Azi l-am vazut din nou si nu mi-a spus nimic, Cred ca a vb politia cu el.Voi merge la proces.

| sebi1dinei explică:

Da, ati avut dreptate.Azi a avut loc procesul si eu nu aveam de ce sa ma tem.Se pare ca hotul asta are si el familie.A venit impreuna cu mama sa care mi-a lasat o parere buna cerandu-mi scuze pentru cele facute de fiul ei si am avut "satisfactia" de al vedea pe inculpat cum ii promitea, aproape plangand judecatorului ca nu va mai comite astfel de fapte.
A primit 2 ani cu suspendare...
Va multumesc pentru sfaturi, la un momendat chiar eram decis sa nu asist la proces desii asta ar fi complicat mai mult lucrurile.

| AnDrACooL a răspuns:

Da este si spune politiei ca ai fost amenintata si nu-ti fie frica

| DonyOfficial a răspuns:

Da, du-te la proces no sa ti se intample nimic.o safi protejat

| Ds_Kris_1990 a răspuns:

Normal ca e obligatorie.dar ar trebui sa suni la politie sa depui o plangere cum ca ai fost amenintat.amenintarile si santajul sunt ilegale.

| Scripcaru_Valeria_1996 a răspuns:

Eu stiu pote du-te avocatul de la tribunal va face ceva poate il inchide pe idiotul ala

| valentin64 a răspuns:

Daca ti-a placut sa mergi la politie acum sufera.

| sebi1dinei explică (pentru valentin64):

Doar nu era sa raman fara telefon si portofel(acte, un bon in valoare de 200 lei si vreo 100 e lei)Nu-mi pare rau ca am fost la politie.

| nemilosul a răspuns:

Da

| BoOmBoONikA a răspuns:

Totuși cazul trebuie rezolvat eu te-aș sfatui să mergi din nou la poliție și să ceri protecție dar totusi fă și tu cei mai bine fă cum îți spune inima