| thunder11 a întrebat:

In Romania la ce varsta poti da de permis? 17 ani sau 18? si mai am o intrebare daca dau de permis de scuter in uk ramane valabil si in Romania?

Răspuns Câştigător
| DonMoldo a răspuns:

Nu se poate da de permis de soferie la 17 ani
Se poate incepe scoala de soferi cu 3 luni inainte sa implinesti 18 ani, dar sustinerea examenelor de permis auto se poate face numai dupa implinirea varstei de 18 ani.
In ce priveste permisul de uk in Romania poti conduce in continuare cu permisul englezesc si in Romania fara probleme.
Nu este nevoie de permis de conducere international pentru niciuna din tarile din UE.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este o singura varsta, depinde de categoria pe care o vrei.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 20
(4)Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a)16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b)18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;
d)21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e)24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv."

| Violleta2022 a răspuns:

DUPA implinirea varste de 18 ani!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Categ B la 18 ani