| calubalan a întrebat:

In timp ce noi dormim celelalte tari europene ce fac? Despre ce este vorba? Ce este de facut? http://twurl.nl/z3oszd

3 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

In timp ce noi dormim incercam sa ne desteptam asa cum ne spune si imnul tarii "Desteaptate romane" acum nu-mi dau bine seama la ce se refera, la a ne destepta din somn sau sa ne desteptam la cap, oricum pana lamurim dilema asta dormim in continuare, iar celelalte tari europene se desfasoara in continuare pentru ca ei a trecut de faza asta cu dormitul.

| Hombre a răspuns:

Nu are nicio legatura gena ci de o mentalitate in modul de actiune al unei comunitati. Spiritul de initiativa a fost distrus de catre cei 50 de ani de dictatura "proletara" si nu poti actiona altfel cu aceiasi indivizi care intr-o oarecare masura transmit acest "viciu" si generatiilor urmatoare. Nu poti fi azi sfant daca ieri ai fost drac doar pentru ca te numesti altfel ci trebuie mai intai "Purgatoriul".

| calubalan explică:

De ce societatea în ansamblu, sau grupurile de cetăţeni, nu mai reacţionează la deciziile legislative, politice şi guvernamentale care nu îi convin? Cum de este posibil ca atâtea decizii majore, care au afectat şi continuă să afecteze direct şi într-o asemenea măsură un număr aşa mare de oameni nu sunt contracarate de acţiuni cetăţeneşti pe măsură? Să fie de vină "gena" naţională, mai paşnică, mai mioritică?