| calubalan a întrebat:

Incepe NOUA Revolutie si in Romania? Clujul s-a alăturat sutelor de mii de tineri protestatari din peste 130 de oraşe europene: http://twurl.nl/5hw1no

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

O revoluţie în felul de a gândi, de a ieşii din apatie şi indiferenţă, de a sesiza şi evita manipularea. O revoluţie a bunului simţ, dar pe care numai tinerii o pot realiza. Din păcate nu mulţi dintre aceştia sunt preocupaţi de propriul viitor şi cel al copiilor lor.
Despre societatea comunistă s-a văzut că nu este decât o utopie, cea capitalistă nu este idealul unei societăţi a viitorului, o altă opţiune nu avem la îndemâna deocamdată iar referirea la extrema dreaptă nu este decât o referire la căutările tinerilor de a schimba ceva, de nevoia de altceva ca o contrapondere la actualele puteri colorate în roşu sau albastru.
Societatea civilă şi tinerii intelectuali sunt singura speranţă pentru găsirea drumului spre o lume mai bună, mai echilibrată şi echitabilă cu toţi truditorii ei.
Salutare clujenilor şi idealurilor pe care le reprezintă!

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Despre mine pot să spun că am fost dintotdeauna un rebel, spunând acest lucru cred că am spus tot. Am spus pe faţă ceea ce credeam despre o anumită problemă chiar dacă eram conştient că acel lucruri poate stârni valuri şi antipatii.
Putem demonstra împotriva sistemului fără prea mare efect dacă nu suntem în stare să propunem ceva viabil în loc. Din această cauză am spus că trebuie precedată marea schimbare de mica schimbare a fiecăruia dintre noi.

| calubalan explică:

Arthur se pare ca o revolutie doar in plan spiritual nu mai este suficienta. Clujul a inceput. Cati romani sunt dispusi acum sa iesa in strada?! Tu ti-ai risca acum confortul relativ pe care il ai pentru o schimbare (radicala)?

| calubalan explică:

Cred ca s-a ajuns la un punct cand trebuie sa mergem mai departe, mai mult! Este nevoie de a merge la "next level". Doar schimbarea individuala nu mai este suficienta - ne lipseste puterea data de "cei multi"! Depinde de noi daca suntem "prosti dar multi" sau "multi dar prosti"! Pentru ca da, clasa politica ne considera PROSTII.