Întrebare recomandată | elNino212 a întrebat:

In urma cu 2 zile am lovit un baiat si i-am lasat urme de vatamare corporala. Acesta in acestea 2 zile nu a depus plangere, iar acum ameninta ca ar vrea sa o faca. Ce ma intereseaza, cat timp are la dispozitie sa depuna plangerea si care sunt consecintele ei?!

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Cred ca fapta ta poate fi incadrata la infractiunea de loviri sau alte violente, art.180 Cod penal, citez:
"ART. 180
Lovirea sau orice acte de violenţã cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la o lunã la 3 luni sau cu amendã.
Lovirea sau actele de violenţã care au pricinuit o vãtãmare ce necesitã pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã.
Acţiunea penalã se pune în mişcare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate.
Împãcarea pãrţilor înlãturã rãspunderea penalã."
Incadrarea faptei la alin.1 sau 2 depinde de faptul daca primeste zile de ingrijiri medicale ori nu.
2. Poate face plangerea penala prealabila in termen de 2 luni de la data cand l-ai batut.
3.Te sfatuiesc sa incerci o impacare cu victima, mai ales daca a primit zile de ingrijiri medicale.
Trebuie sa stii ca amenda de la primul alineat poate fi de la 300 lei la 15.000 lei iar la al doilea de la 500 lei la 30.000 lei.
Impacarea se poate face oricand pana la terminarea procesului, daca o sa fie un proces.

35 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Spune varsta si o sa-ti dau un raspuns concret, nu vreau sa fac diverse ipoteze.

| elNino212 explică (pentru Ioandelasal):

Tocmai ce am facut 18 ani happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru elNino212):

1.Cred ca fapta ta poate fi incadrata la infractiunea de loviri sau alte violente, art.180 Cod penal, citez:
"ART. 180
Lovirea sau orice acte de violenţã cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la o lunã la 3 luni sau cu amendã.
Lovirea sau actele de violenţã care au pricinuit o vãtãmare ce necesitã pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã.
Acţiunea penalã se pune în mişcare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate.
Împãcarea pãrţilor înlãturã rãspunderea penalã."
Incadrarea faptei la alin.1 sau 2 depinde de faptul daca primeste zile de ingrijiri medicale ori nu.
2. Poate face plangerea penala prealabila in termen de 2 luni de la data cand l-ai batut.
3.Te sfatuiesc sa incerci o impacare cu victima, mai ales daca a primit zile de ingrijiri medicale.
Trebuie sa stii ca amenda de la primul alineat poate fi de la 300 lei la 15.000 lei iar la al doilea de la 500 lei la 30.000 lei.
Impacarea se poate face oricand pana la terminarea procesului, daca o sa fie un proces.

| mgtow a răspuns:

Risti sa fi exmatriculat din cadrul scolii in care inveti si nota scazuta la purtare apoi dosar penal pentru vatamare corporala care nu se aplica daca asa vor autoritatiile, dar parintii tai vor plati niste despagubiri celui care a depus plangerea.

| laurentiu80 a răspuns (pentru mgtow):

Atat timp cat nu sunt colegi de clasa /scoala, si incidentul nu s-a petrecut in incinta scolii nu va fi exmatriculat! Dosar penal nu se face, daca victima nu a avut zile de spitalizare. Cel mai probabil pedeapsa va fi o mustrare de la politie, sau in cel mai rau caz o amenda administrativa, pe care nu e obligat s-o plateasca!

Si ca sa raspund la intrebare, o plangere se face in maxim 2 luni de la comiterea infractiunii! In majoritatea cazurilor de vatamare corporala, victima se impaca cu agresorul, contra unei mici atentii (stii tu despre ce e vb )... dupa care victima isi va retrage de la politie plangerea pe motivul impacarii ambelor parti..si cu asta basta.

| PredatoR a răspuns:

1.Au fost martori la incident?
2. Chiar daca depune plangere nu patesti cine stie ce... daca exista zici ca el te-a atacat, ca tu doar te-ai aparat. Tu o tii pe a ta, el pe lui si gata...
Daca au fost martori si depune vreunu marturie impotriva ta, si te gaseste vinovat nu cred ca patesti cine stie ce. Apropo, si-a scos certificat medico-legal? Daca nu si-a scos nu patesti nimic, stai linistit. Or sa i se vindece ranile si nu mai are cum sa-si scoata peurma. Oricum ar fi mare branza nu patesti, asa ca stai linistit.

| PredatoR a răspuns (pentru PredatoR):

Daca nu exista martori am vrut sa zic, o tii pe a ta, ca el te-a atacat primul, ca tu te-ai aparat, ***.

| spy2o a răspuns:

Am patit-o si eu, dar am fost de partea cealalta a baricadei(cel lovit), pai eu stiu ca 30 de zile are la dispozitie ca sa faca plangere penala.situatia e destul de grava...pentru tine! ia-ti un avocat foarte bun! iar consecintele le va stabilii judecatorul, depinde unde se incadreaza fapta, adica cate zile ii de ingrijire medicala ii da medicul legist pe certificatul medico-legal(loviri si alte violente/vatamare corporala), se poate ajunge si la inchisoare, si nu mai zic de despagubiri....nu pot decat sa SPER CA VEI PRIMI CE MERITI!

| spy2o a răspuns:

Daca i-ai scos 1 dinte asta e vatamare corporala!
Lovirea şi vătămarea integrităţii corporale sau a sănătăţii

Art. 182

Vătămarea corporală gravă

Fapta prin care s-a pricinuit integrităţii corporale sau sănătăţii o vătămare care necesită pentru vindecare îngrijiri medicale mai mult de 60 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani.

Dacă fapta a produs vreuna din următoarele consecinţe: pierderea unui simţ sau organ, încetarea funcţionării acestora, o infirmitate permanentă fizică ori psihică, sluţirea, avortul, ori punerea în primejdie a vieţii persoane i, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 10 ani.

Când fapta a fost săvârşită în scopul producerii consecinţelor prevăzute la alin. 1 şi 2, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani.

Tentativa faptei prevăzute în alin. 3 se pedepseşte.

Art. 184

Vătămarea corporală din culpă

Fapta prevăzută la art. 180 alin. 2 şi 21, care a pricinuit o vătămare ce necesită pentru vindecare îngrijiri medicale mai mari de 10 zile, precum şi cea prevăzută la art. 181, săvârşite din culpă, se pedepsesc cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.

Dacă fapta a avut vreuna din urmările prevăzute la art. 182 alin. 1 sau 2, pedeapsa este închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau amenda.

Când săvârşirea faptei prevăzute în alin. 1 este urmarea nerespectării dispoziţiilor legale sau a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii, ori pentru îndeplinirea unei anume activităţi, pedeapsa este închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau amenda.

Fapta prevăzută în alin. 2 dacă este urmarea nerespectării dispoziţiilor legale sau a măsurilor de prevedere arătate în alineatul precedent se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.

Dacă faptele prevăzute la alin. 3 şi 4 sunt săvârşite de către o persoană care se află în stare de ebrietate, pedeapsa este închisoarea de la unu la 3 ani, în cazul alin. 3, şi închisoarea de la unu la 5 ani, în cazul alin. 4.

Pentru faptele prevăzute în alin. 1 şi 3, acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.

Pentru faptele prevăzute la alin. 2 şi 4, împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.
Cod penal actualizat prin:

Lege nr. 202/2010 - privind unele măsuri pentru accelerarea soluţionării proceselor din 25 octombrie 2010, Monitorul Oficial 714/2010;

| Oana92 a răspuns:

Nu pot sa iti spun cat timp are la dispozitie pentru plangere, dar stiu ca la IML are la dispozitie 2 luni de la eveniment pentru a se prezenta fara a-i fi necesara hartie de la politie. dupa 2 luni are nevoie de un gen de ``trimitere`` de la ei. acum banuiesc ca nu l-ai batut asa de tare incat sa aiba urme timp de 2 luni, dar sincer eu in locul lui acum as merge la IML.
Violenta nu e sanatoasa.
Consecintele? amenda sigur si in functie de gravitate dosar penal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sper sa nu fi minor si sa te inchida 2 3 ani!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de ce ai facut-o ma? esti berbec? ori bou? nu esti OM? nu puteati vorbi omeneste? ma eu cu animalele nu vorbesc.imi pare rau.

| elNino212 explică (pentru anonim_4396):

Te-am rugat eu sa te bagi in seama cu mine?! Bucurate ca nu erai tu in pozitia lui.

Răspuns utilizator avertizat
| davidtm a răspuns:

Chiar asa de periculos esti ma omulelaughing
bine ca nu i ai rupt gatu.sau sa l omorilaughing
PS:I ai facut programare la dentistlaughing)))))))))))))))))))))))

| laurentiu80 a răspuns:

NU mai speriati omul! nu va face parnae! nici macar cu suspendare! numai raspunsuri de copii mici aici!

Vei lua cel mult o amenda..sau un simplu avertisment! Ia-ti de-o grija ca nu vei pati mai nimic, iti zice un fost politist..acum inginer.

| tpuforyou a răspuns:

ElNino212 de ce trebuie sa iti fie frica, fi destept... te duci la el iti ceri scuze daca este cazul, nu il ameninta, ai poti spune ca un dinte se pune foarte usor ( faza e ca platesti u max 200 >300 lei sa il puna ) asa e cel mai bine! bafta! )) ps ..pe viitor nu mai da asa tare cu pumnu ))))

| Estera123 a răspuns:

Imi place cum incearca lumea sa se joace cu cuvintele. Fapta se incadreaza la lovire sau alte violente. Pentru a fi vatamare corporala este necesar ca lovirile sa produca infirmitati, leziuni grave, punerea in pericol a vietii victimei ori anumite zile de spitalizare. Cea mai buna solutie pentru tine este sa il convingi sa mergeti la un mediator sa va impacati, ori sa vorbiti voi doi (de preferat, fara bataie). Restul datelor ti le-a precizat Ioandelasal

| doarEu001 a răspuns:

Sper ca a meritat sa dai cu pumnulwinking data viitoare incearca sa gandesti inainte de a recurge la astfel de lucruri marete.eu zic ca cel mai bine e sa suporti consecintele si sa fie invatare de minte.

| Jee354 a răspuns:

Sper sa nu depuna plangere laughing... Spre binele tau. Daca ti-ai facut majoratul este posibil sa intri la mititica.happy

| The1smartiest a răspuns:

Fara martori o freaca. n are ce sa ti faca..si daca are martori vii si tu cu martori falsi nu conteaza, da l in sange de fraier.el a sarit la bataie si punct. sa invete cine e bossul pe viitor

| MeOana a răspuns:

Cati ani ai? ca dacca esti minor te inchid cel putin 2 ani crying

| elNino212 explică:

Motivez ca in urma loviturii a rezultat lipsa unui dinte de al lui.

| QuickShifter a răspuns (pentru elNino212):

Nu motivezi nimic prin afirmatia aia, eventual precizezi. daca nu au rezultat zile de spitalizare, sansele sa patesti ceva sunt (din pacate) foarte mici. cel mult ii vei plati un implant de dinte

| yubyta123 a răspuns:

Ar fi trebuit sa depuna imediat plangere si politia o sa-l intrebe de ce nu a facut atunci? poate sa iti dea o amenda daca nu are certificat medico legal pentru ca atunci se schimba situatia

| Volibear a răspuns:

Pai atat timp cat se vad urmele poate depune plagere daca are si martori e si mai grav daca scoate si certificat medico legal te-ai dus. Risti cam 2 pana la 5 ani inchisoare cauta pe google codul penal afli mai multe acolo.

| UltraNATIV a răspuns:

Ai spus ca tocmai ai facut 18 ani. Ai mai avut antecedente pana acum? Ce tin de vatamare corporala sau ultraj, orice in genul asta, de are politia a sesizat si ti-a dat amenda? Daca "inamicu" nu are mai mult de 60 de zile de spitalizare, isi poate retrage plangerea. Daca e prima abatere, o sa scapi cu amenda sau in cel mai rau caz 3 luni cu suspendare.

| PlayBoySTAR a răspuns:

Oo Ma'Boy! Si eu am patit la fel! cand a zis ca face plangere... Lam mai batut odata si nu a mai facut plangere! Faci in felul urmator: El :FAc plangere TUtongueOC 2 dinti si tot asa laughing

Răspuns utilizator avertizat
| PlayBoySTAR a răspuns (pentru Hanhao):

Hmm! el mia lovit mama! asa ca aveam toate motivele infectule!

| dddy a răspuns:

Dumnezeulelaughing) si dintelee?laughing) nu ma pricep eu cu plangeri sau din astea... da tot ce pot sa zic e ca" este tarelaughing)... rupei si picoarele sa nu poate sa meargalaughing))

| bibinelul a răspuns:

Pai de ce lovesti baieti?laughing loveste fete...alea merita...pbb de la o fata s-a pornit

| bibinelul a răspuns:

Pai, de ce l-ai lovit? De ce lovesti baieti? Loveste-o direct pe fata, ca pbb din cauza ei ai facut asta happy

| TheProOfQuestion a răspuns:

Pai cred ca ar trebui sa iti cer scuze si sa ai grija dada vituare

| MadutzaMede a răspuns:

Aseara am luat bataie de la o fosta prietena din cauza " i-am furat iubitul " cu care numai era de o luna si numai avea legaturi cu el. Mi-a spart ochelari, am vanatai pe nas si cucui pe frunte care ma doare ingrozitor de tare. am fost aseara la politie, iar astazi am fost sa-mi fac certificat medico-legal. ce o sa se intample pe mai departe? o sa primeaca si ea ce merita? plus ca inca continua cu amenintari, si ea, si sora ei mai mare. niste raspunsuri? multumesc anticipat.

| Andrei_Roberto_1994 a răspuns:

60 zile daca esti vinovat mai bine inpacate cu el altfel dosar penal instanta etc etc