| victoras1234 a întrebat:

Acum vreo 2 luni am fost implicat (vinovat) intr-un accident de masina. Neacordare de prioritate intr-o intersectie. Cel care m-a lovit a ricosat in trotuar lovind usor o doamna care trecea pe acolo. Verdict, accident rutier neacordare de prioritate cu vatamare corporala permis suspendat pe 4 luni si dovada de circulatie 15 zile cu drept de prelungire. Mi s-a spus, de catre un politist, ca dosarul de cercetare dureaza cel putin 3 luni pentru ca atat are la dispozitie doamna sa depuna plangere. Intrebarea mea este: la ce amenda sa ma astept? Se pune in discutie vorba despre inchisoare? Aud tot felul de scenarii si ma sperie. Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca poate fi infractiunea de vatamare corporala din culpa, prevazuta de art.196 Cod penal, avand in vedere ca persoana lovita a fost vatamata foarte usor.
In orice caz cercetarea se face numai la plangerea prealabila a persoanei vatamate si aceasta o poate face in termen de maximum 3 luni de la data cand a cunoscut sau trebuia sa cunosca persoana vinovata. Asa fiind te poti intelege cu respectiva sa nu depuna plangere penala si atunci n-o sa mai ai alte probleme pe latura penala.

| victoras1234 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspuns. Nu cunosc persoana. Nu am schimbat nicio vorba cu ea. Stiu doar ca a fost victima. In caz de plangere penala ce se intampla?

| Ioandelasal a răspuns (pentru victoras1234):

O sa se faca unele cercetari, inclusiv o sa fii ascultat si tu. Atunci vei afla si persoana vatamata si te poti intelege cu ea sa-si retraga plangerea si daca o face totul se opreste.
In orice caz, daca situatia este cea descrisa de tine, fapta nu constituie infractiune, asa cum ti-am spus in primul raspuns.

| victoras1234 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc. M-am linistit

4 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Nu faci pușcărie. Nu ai omorât pe nimeni.