| Viitorulapropiat a întrebat:

..un minor are voie sa depuna plangere la politie in urma unor agresari fizice si maltratare timp de 3 ani de zile?(are scos certificat medico-legal) exista o limita de timp in care poate depune plangerea? si vinovatul ce poate pati(mentionez ca este din familia lui)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Limita de timp, in asemenea cazuri, este cea pentru prescriptia raspunderi penale.
In cazul expus poti depune plangere penala, faptele fiind incadrate in Codul penal la violenta in familie, citez:
"ART.199.Violenţa în familie
  (1) Dacă faptele prevăzute în art. 188, art. 189 şi art. 193-195 sunt  săvârşite asupra unui membru de familie, maximul special al pedepsei prevăzute de lege se majorează cu o pătrime.
  (2) În cazul infracţiunilor prevăzute în art. 193 şi art. 196 săvârşite  asupra unui membru de familie, acţiunea penală poate fi pusă în mişcare şi din oficiu. Împăcarea înlătură răspunderea penală."
Conform art.193, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca agresorul este major (parintii), atunci cel mai bine e sa apeleze la protectia copilului si familiei, chiar paralel cu depunerea plangerii la politie. E mai greu de musamalizat la doua institutii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Potrivit art. 284 alin. (2) Cod proc. penala, daca persoana vatamata este un minor sau un incapabil, plangerea prealabila va fi introdusa de persoana indreptatita a reclama (parinte, tutore). Poti face o sesizare telefonica la telefonul minorului si se vor sesiza ei si vor face cele necesare: http://www.telefonulcopilului.ro/despre-noi
Pedeapsa: http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-193

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice om indiferent de varsta, poate depune o plangere la politie.

| Viitorulapropiat explică:

Au trecut aproape 4 luni si ceva. Mai are vre o sansa?

| darrio2007 a răspuns (pentru Viitorulapropiat):

Ai incercat si ai fost refuzat? Dupa atata timp deja pare cam dubios sa depui plangere acum.

| LexiEla a răspuns:

Oricine are voie sa depuna plangeri despre orice, atata timp cat e cazul unui abuz real. Cred ca vinovatului ar putea sa i se faca dosar penal, sau sa i se dea ordin de resteictie, sau amenda. Depinde de gravitatea situatiei. Fiind minor nu stiu daca problema va fi luata in serios (Romania de azi) dar nu strica sa incerci.

| Robert186 a răspuns:

Da poate să depună plângere dar sa se duca cât mai repede