Întrebare recomandată | elNino212 a întrebat:

In urma cu 2 zile am lovit un baiat si i-am lasat urme de vatamare corporala. Acesta in acestea 2 zile nu a depus plangere, iar acum ameninta ca ar vrea sa o faca. Ce ma intereseaza, cat timp are la dispozitie sa depuna plangerea si care sunt consecintele ei?!

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Cred ca fapta ta poate fi incadrata la infractiunea de loviri sau alte violente, art.180 Cod penal, citez:
"ART. 180
Lovirea sau orice acte de violenţã cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la o lunã la 3 luni sau cu amendã.
Lovirea sau actele de violenţã care au pricinuit o vãtãmare ce necesitã pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã.
Acţiunea penalã se pune în mişcare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate.
Împãcarea pãrţilor înlãturã rãspunderea penalã."
Incadrarea faptei la alin.1 sau 2 depinde de faptul daca primeste zile de ingrijiri medicale ori nu.
2. Poate face plangerea penala prealabila in termen de 2 luni de la data cand l-ai batut.
3.Te sfatuiesc sa incerci o impacare cu victima, mai ales daca a primit zile de ingrijiri medicale.
Trebuie sa stii ca amenda de la primul alineat poate fi de la 300 lei la 15.000 lei iar la al doilea de la 500 lei la 30.000 lei.
Impacarea se poate face oricand pana la terminarea procesului, daca o sa fie un proces.

35 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Estera123 a răspuns:

Imi place cum incearca lumea sa se joace cu cuvintele. Fapta se incadreaza la lovire sau alte violente. Pentru a fi vatamare corporala este necesar ca lovirile sa produca infirmitati, leziuni grave, punerea in pericol a vietii victimei ori anumite zile de spitalizare. Cea mai buna solutie pentru tine este sa il convingi sa mergeti la un mediator sa va impacati, ori sa vorbiti voi doi (de preferat, fara bataie). Restul datelor ti le-a precizat Ioandelasal

| PlayBoySTAR a răspuns (pentru Hanhao):

Hmm! el mia lovit mama! asa ca aveam toate motivele infectule!

| MadutzaMede a răspuns:

Aseara am luat bataie de la o fosta prietena din cauza " i-am furat iubitul " cu care numai era de o luna si numai avea legaturi cu el. Mi-a spart ochelari, am vanatai pe nas si cucui pe frunte care ma doare ingrozitor de tare. am fost aseara la politie, iar astazi am fost sa-mi fac certificat medico-legal. ce o sa se intample pe mai departe? o sa primeaca si ea ce merita? plus ca inca continua cu amenintari, si ea, si sora ei mai mare. niste raspunsuri? multumesc anticipat.