| Chevalie12 a întrebat:

In urma decesului sotului meu la succesiune eu, sotia, am ramas cu un sfert dintr-un apartament cu 2 camere iar fiica mea, trei sferturi. Deoarece in 1970, cand a fost contractat apartamentul, nu eram casatoriti, ne-am casatorit in 1971.
Eu pot sa cedez partea mea(un sfert din apartament) nepotului meu(fiul fiicei mele)? Ce act pot sa ii fac?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cotele sunt corecte, conform Codului civil, apartamentul fiind dobandit de sot inaintea casatoriei. Poti dona partea ta din apartament nepotului, printr-un contract de donatie incheiat la un notar public.