| tudorvolcano a întrebat:

În vederea tensiunilor dintre SUA și Turcia, sunt
încă Turcia și România în relații la fel de bune ca înainte?
Iar dacă Turcia ar ieși din NATO, ar rămâne turcii parteneri strategici importanți ai României la Marea Neagră?

10 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Fugi repede in Siria sau in teritoriile Palestiniene ca acolo o sa fii in siguranta.winking laughing
Fu gandesti la acesta intrebare pusa de tine?
Stai linistit omule ca este doar vrajeala politica pentru a potoli gloata religioasa inepta

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Care-i treaba cu gloata religioasa?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Geopolitica iti spune ceva pe intelesul tau?winking laughing tongue

| tudorvolcano explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Mă gândeam la un scenariu ipotetic pesim, în care Turcia ar fi ieșit din NATO.
Oricum e puțin probabil ca Turcia să iasă din NATO, având în vedere necesitățile geopolitice comune ale SUA și ale Turciei, și chiar și ale României, căreia trebuie să-i fie luate interesele în considerare măcar în mică parte.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Eu ma gandeam la un scenariu optimist, cu un "Erdogan" presedinte in Romania, sustinut ca si cel din Turcia de o mare majoritate de oameni cu inteligenta la purtator!
la scenarii ipotetice sa gandesti doar dupa studii militare de geostrategie; nu dupa povestile S.f. ale lui Emil Strainu

| tudorvolcano explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Am menționat că nu e plauzibil scenariul meu.
Cât despre politică, puțin îmi pasă cine conduce, atâta timp cât toate instituțiile funcționează cum trebuie în interesul țării.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Esti cu mintea la purtator; sau esti cu logica pe pustiu? PA

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Poti face o paralela intre clasa politica din Romania ultimilor 28 de ani + un potential Presedinte care ar actiona precum Erdogan? NU? Nashpa de tine! ( asta ca replica pentru Andersen 2k17 ) laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Andersen2k18 a răspuns:

Din punctul meu de vedere Turcia a fost o tara ok, pana cand Erdogan a transformat democratia de acolo intr-o dictatura tip Hitler.Introducand un referendum pentru pedeapsa cu moartea.Mai ales dupa relatiile tensionate cu Olanda si Germania. Plus ca ei mai si voiau aderarea la U.E ceea ce acum este cam imposibil, datorita tensiunilor provocate de ei.Deocamdata relatiile dintre Romania si Turcia, dupa cum vad eu sunt bune, ar putea fi un partener strategic important Romaniei.Dar liderii U.E sunt foarte speriati de Turcia, si o reprezina ca pe un pericol fata de U.E