| SwagUnicorn a întrebat:

Incepand cu faptul ca am 13 ani si stau la tara si avem in curtea scoli teren de fotbal, si acolo nu avem porti doar poarta mare pe unde se intra, bun vreau sa stiu ceva :
Eu cum mai multi prieteni am vrut sa facem porti din lemn, dar nu am avut de unde si un prieten o taiat copacul, eu doar l-am ajutat sa care acel copac din livada la acel om batran si acel om ne-a dat la politie si o venit si primarul, bun primarul o inchis portile si portita mica cu lacatul si acum nu mai avem unde juca, primarul si acel om batran spune sa jucam la complex dar acolo la complex ii balega de vaca si pute rau. Si mai este o baba care spune ca maine vine politia si ne-o parat pe mine si inca un prieten ca ii stricam gardul la acel om batran ca aruncam cu pietre in geam, in usa etc. bun dar eu doar am ajutat pe un prieten sa care acel copac nu l-am taiat eu, acum tata spune ca trebuie sa ma duc la politie si ca ma baga in puscarie, eu acum vreau sa stiu ce sa intampla daca vine politia :
-Ma ia la puscarie
-Imi da amenda? Daca da, de cat?
- Sau il ia pe tata la puscarie.
-Sau nu se intampla nimic?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te baga nici la inchisoare si nici nu te amendeaza, minorii sub 14 ani nu raspund penal si nici contraventional, ce ti-au spus a fost doar sa te sperie.
Nici pe tatal tau nu-l baga in inchisoare, n-a savarsit nici o infractiune.
Daca ai facut vreo paguba poate fi obligat tatal tau s-o repare, pe cale civila, in baza raspunderii delictuale pentru fapta altuia, respectiv a ta.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil parintii vor fi obligati sa plateasca pagube si cam atat

| SwagUnicorn explică:

Ah Apropo acolo la scoala nu se mai fac ore. de aproape 4 ani