| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cand aveam 15 ani, am editat un video de imagini cu o fata de 13 ani,si l-am pus pe youtube, erau poze foarte decente, si chiar frumoase, ea singura, dar si ea cu prietenele ei.Pe atunci ea era de acord, si chiar s-a bucurat ca i-am pus acel video pe youtube.Astazi insa, ea avand 19 ani, nu sunt sigur, dar s-ar putea sa nu-i mai placa acel video, poate si-a schimbat parerea si ma denunta la politie.Nu mai pot nici sa dau de ea, pentru ca pur si simplu a disparut de pe messenger si nu mai stiu nimic de ea. Daca ea astazi ma denunta pe la spate la politie, si spune ca nu-i de acord cu videoclipul de imagini ce mi se intampla? Ma va crede politia ca eu am postat acel video cu acordul ei, si nu asa de unul singur? As vrea sa sterg tare mult videoclipul, dar mi-am uitat parola si username-ul de youtube.

1)Eu eram pe atunci minor, deci astazi voi fi judecat ca pe un minor, sau voi fi judecat ca un adult?
2)Am postat videoclipul cu acordul ei, chiar ea mi-a dat pozele si melodia pe care s-o pun.
3)Astazi mi-e frica sa nu ma denunte la politie, si sa fiu judecat pe nedrept.
4)Cum as putea sa sterg acel videoclip, mi-e frica sa nu fiu denuntat la politie si sa fac ani buni de puscarie.Am uitat parola si mail-ul si nu stiu ce sa fac
5)videoclipul cu poze e foarte decent si chiar dragut.
6)Cand intru pe videoclip pe youtube sub videoclip imi apare scris urmatorul anunt:
,, Acest videoclip conținea o înregistrare audio protejată prin drepturi de autor. Din cauza revendicărilor unui proprietar de drepturi de autor, înregistrarea audio a fost dezactivată.Voi fi judecat si pentru acest lucru sau odata stearsa melodia de pe fundal, nu voi mai fi judecat?
7)As putea sa ma adresez youtube-ului sa-mi stearga videoclipul?
8)Este ilegal daca esti minor sa postezi poze cu o minora pe youtube? Va reamintesc ca pozele erau decente si chiar frumoase, in parc, pe banca, langa copac etc.
9)In caz ca voi fi denuntat de ea la politie, cati ani de puscarie se fac pentru postarea unui videoclip decent cu imaginile unei minore.(Totusi ea a fost de acord cu asta, dar astazi poate s-a schimbat, va mintii politia ca ea n-a fost de acord cu asa ceva si ma va denunta la politie si tribunal.
10)Exista sanse sa scap de puscarie daca platesc o suma de bani judecatorului?
11)Cui anume trebuie sa ma adresez ca sa-mi stearga videoclipul de pe youtube, sa n-am probleme.
12)Eram minor pe atunci, si i-am cerut acordul, si chiar mi-a multumit, asta poate fi o dovada buna? Daca ea va mintii eu cu ce ma pot apara sa nu fac puscarie? Din pacate nici nu pot da ea.

1 răspuns:
| pufulescu a răspuns:

Calmeaza-te putin!
Videoclipul este normal din ce spui, nu are de ce sa iti fie frica. Nu este ilegal sa postezi poze normale cu minori, altminteri gandeste-te ca ar merge la puscarie toate fetele de 15 ani care isi deschid cont de facebuc big grin