| chiftelutacrocanta a întrebat:

Intrebare pentru fumatori,mai ales pentru fumatorii inraiti: Aveti prieteni nefumatori? Cand va intra in vigoare legea anti-fumat,cum va veti intelege cu prietenii vostrii nefumatori cand veti merge impreuna intr-un local cu ei? Veti putea ajunge la o intelegere cu ei si sa-i ademeniti sa stea cu voi afara la terasa,mai ales iarna,sau veti iesi din zece in zece minute, din mijlocul conversatiei, sa fumati afara cate o tigara lasandu-va prietenii nefumatori singuri? Credeti ca le va conveni acest lucru prietenilor vostrii nefumatori? Cum se vor intelege fumatorii cu prietenii lor nefumatori?

4 răspunsuri:
| Doarunaltutilizator a răspuns:

Eu nu fumez si nu am fumat vreodata.

| DeathOfDreams a răspuns:

Dacă mă gândesc bine, în grupul meu de prieteni aproape toți fumăm, dar totuși există câteva excepții.
Țin minte iarna asta, la colindat, că am fost expusă la o situație similară. Nu puteam fuma înauntru. La un moment dat, am spus cu voce tare că vreau să fumez, iar toți cei care fumau veniseră deja de afară. Lângă mine se aflau doi dintre prietenii mei, ambii nefumători iar unul s-a ridicat și a spus că stă el cu mine afară, până fumez. După scurt timp, s-a alăturat și celelalt.
Nu a fost prima dată când au stat cu mine și nici ultima.

Ca să-ți răspund concret la penultima întrebare, o să încep spunându-ți că dacă într-adevăr se va ivi un moment în care mă voi afla cu un nefumător la masă, într-un local, voi cădea la un comun acord cu el: eu nu voi fuma deloc cât timp stăm înăuntru, iar când vom ieși va sta cu mine să fumez.
Mereu fumătorii vor avea câțiva prieteni nefumători, iar atâta timp cât sunt prieteni, vor face compromisuri unul pentru celelalt.

| DoarBogdan a răspuns (pentru DeathOfDreams):

Gata tigarile din mana laughing

| DeathOfDreams a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ups laughing