| angelRBD a întrebat:

Incompetentii de la politie mi-au gresit cel de-al doilea nume in buletin, pentru ca era madalina iar ei au scris mariana, trebuie sa fac din nou buletinul sau pot astepta pana la 18 ani, pot sa-mi schimb numele mariana sau va ramane gereseala?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Du-te la SPCLEP unde ti-ai facut cartea de identitate(ce-oti fi avand cu buletinul?) si solicita sa-ti faca altul, s-ar putea sa ai probleme daca-l lasi asa. De altfel OUG 97/2005 este in acest sens. Numai bine!

| Luizaaa a răspuns:

Ar trebui să-l refaci. Mai ales daca ai un examen poți avea probleme. Și eu am numele inversat in buletin și noroc că mi-a zis doamna aceea sa refac lucrarea pentru că puteau să mi-o anuleze. Deci eu cred că ar trebui sa te duci la poliție și să îl schimbi.

| buturuga a răspuns:

Depinde cum vrei, daca preferi numele gresit, il lasi asa si asa va ramane, insa daca vrei inapoi numele real, trebuie sa-ti iei un buletin nou.