| Dominicc a întrebat:

Intr'o relatie, baiatu cat si fata au drepturi egale?
adica barbatu nu e cu nimic mai mare in casa decat fata pentru ca au drepturi egale?

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, au drepturi egale, a apus vremea când femeia era slugă la bărbat.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

CORECT! Asa este cum bine a zis @allia!

nony
| nony a răspuns:

Anonim^^, frate, fuuuuuuuuuuuuuuuugi! Te vei transforma usor, usor in sclav. Femeile nu percep libertatea si puterea in casa ca pe ceva benefic, femeile le folosesc pe post de tiranie.
@Allia, sper sa nu monteze o femei butuci la usa, nu d´aia, dar nu as vrea sa cada usa pe mine sa mor...rolling on the floor

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Depinde de fiecare relatie. Parintii tai au regulamentul casei si fisa postului agatata in bucatarie? Avem ceva de facut, ne impartim treaba. Teoretic, drepturile sunt egale, practic, fiecare cuplu hotaraste dupa temperamentul si posibilitatile fiecaruia si cand doi oameni se potrivesc nici nu vine vorba de a-ti cere drepturile. Asta se face la servici, la politie, la tribunal, la OPC etc nu intre doi oameni care se plac.

prfml
| prfml a răspuns:

Intr-o relatie nu se pune problema de drepturi din punctul meu de vedere, totul consta in completare.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Dawinking Bineinteles!
Mi se pare normal sa aiba drepturi egalewinking

| cornculapte a răspuns:

Da, au drepturi egale, insa uneori cuplurile prefera sa se pastreze in maniera clasica si anume: barbatul este instalator si electrician, iar femeia este menajera si bucatareasa. Uneori e mai bine asa pentru o mai buna ordine in casa si in relatie, dar asta nu inseamna ca daca barbatului ii place sa gateasca, este exilat din bucatarie sau ca femeii ii este absolut interzis sa repare robinetul.
In casa, drepturile (in sensul responsabilitatilor) impartite nu sunt o idee chiar atat de proasta, insa pe plan 'social' sa zic asa drepturile egale sunt destul de necesare. Un exemplu: daca barbatul are dreptul la iesiri cu baietii la bere in weekend, femeia de ce n-ar avea dreptul la shopping cu fetele?

soothe
| soothe a răspuns:

E mai mare pentru ca de obicei e mai inalt; este mai puternic, asa cum este stanca mai puternica decat valurile marii;
fetele ai in general ma multe griji si responsabilitati, desi aparent ar fi invers...
Drepturile se castiga nu se decreteaza (si iarasi ma duc cu gandul la apa marii si la malul pietros, care in fiecare an este mai mic, si mai mic). Daca vorbim de drepturi probabil ca dragostea este pe planul 2 sau de loc.

| RainDrop a răspuns:

Egale, doar ca in cele mai multe cazuri, ele au dreptul la sclavie, si barbatul, la a fi sclavit, foarte rau.

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Da, au drepturi egale.
Ma enerva fostul' se credea barbat si cand imi reprosa ca eu sunt femei si ca trebuie sa tac.
Si pana la urma a dat dovada de imaturitate.
Intotdeauna o femeie va fi mai matura decat un barbat, intotdeauna ea va avea mai multe responsabilitati decat el.
Dar da, avem drepturi egale, parerea mea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au drepturi egale in societate. In familie, fiecare isi impune propriile drepturi, indatoriri. Stii, unii barbati chiar prefera sa fie cocosul in casa iar altora le place o femeie puternica, care sa se ocupe de sarcina lui.

| allia a răspuns:

Nu stiu de unde ai invatat asta, dar bine ai facut. Au drepturi egale adica si barbatul poate face curatenie, si femeia poate bea bere, si barbatul poate face mancare, si femeia poate monta butuci la usa, si barbatul poate plimba copiii, si femeia poate avea profesie etc.