| andrei28743 a întrebat:

In cazul unui contract de împrumut prin notar se poate exclude idee de penalizare in caz ca se întârzie plata? Gen dacă nu plătește in data stabilită sa îl pot da in tribunal sa imi recupar banii?(exemplu :in data de 20in fiecare luna trebuie sa plătească rata de X lei, in caz contrar se pune o penalizare de 30%pe zi (adică într-un contract de împrumut prin notar este OBLIGATORIU sa pui o penalizare sau acest lucru se poate scoate din contract?)

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul imprumutului prin contract de imprumut autentificat la un notar public nu este necesara actionarea in judecata, se poate solicita direct executarea silita.
Si se pot include in contract clauze penale dar nu este obligatoriu, totul depinde de cum se inteleg partile contractului. Si o penalizare de 30% pe zi este foarte exagerata.

| quenum a răspuns:

Buna ziua
V-ati înregistrat, Banca interzis si nu aveti favoarea bancilor
sau mai bine aveti un proiect si au nevoie de finantare, un record de rau de credit sau nevoie de bani pentru a plati facturile, Fondul pentru a investi în companii. Pentru a afla mai multe despre meu conditii bine. Persoana serioasa pas sa se abtina de Apoi, daca ai nevoie de împrumut de bani nu ezitati sa ma contactati prin E-mail: quenumnora@gmail.com
WHATSAPP: +1 903 300 0462