| sabin89 a întrebat:

Într-un discurs recent ţinut la CPAC, Donald Trump laudă din nou inteligenţa lui Putin (the autocrat is smart) şi îl acuză pe Biden pentru invazia Rusiei în Ukraina, inclusiv pentru consecinţele care decurg, privind inflaţia şi preţul gazului. "The real problem is that our leaders are dumb" - spune el şi că Putin "is playng Biden like a drum".
E rău că sunt disensiuni şi între politicienii din America, tocmai în ţara de la care se aşteaptă o rezolvare a problemelor şi revenirea la pacea mult dorită.
Vi se par şi vouă total nelalocul lor aceste intervenţii ale lui Trump în împrejurările actuale?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nici unul nu-i mai bun decat altul. Trump lovit la cap si Biden decrepit. Vorba romaneaca: amandoi doua nevoi.

| sabin89 explică:

Unde sunt preşedinţii de odinioară...Jefferson, Lincoln, Eisenhower; chiar şi Kenedy sau Reagen? Ultimii doi (de fapt, trei)- nu mai zic cum sunt.

| Brizbriz a răspuns:

Una dintre legile americane referitor la presedentie se refera la un printzipiu' absolut de miniumum decenta, si anume ca presedintele TREBUIE sa fie... sanatos la cap

Biden si-a prezentat fica, ca fiind fiul lui
fiul lui a murit cu ani in urma

asa ca DA, presedintele american, in mod EVIDENT e senil

iar asta s-a intamplat in campania prezidentiala, si totusi a fost ales presedinte

DECI un senil e cel mai puternic om de pe planeta si controleaza arsenalul nuclear american... cum era aia (NU am de gand sa traduc, GUGAL IT)

****May God have MERCY of our soul****

| haileewatson a răspuns:

America inca din anii 90 il cam enerveaza pe Putin. Era doar o chestiune de timp pana se ajungea aici. Sunt de acord ca Biden e un mos senil, dar nici Trump nu e usa de biserica.

| laSoledad a răspuns:

"America, tocmai în ţara de la care se aşteaptă o rezolvare a problemelor şi revenirea la pacea mult dorită." Asta e o parere a oamenilor de rand care cred ca America e salvatorul. Dar si America are interesele ei intr-un astfel de razboi, ca si in alte razboaie unde s-a mai implicat Rusia. America inarmeaza si trage de timp pentru ca si ea, si alte tari actioneaza in functie de interesele lor in treaba asta.

| SingleForOne a răspuns:

Nu-l agreez, este si el un oportunist, profita de vremurile tulburi. Insa, demult s-a tot anuntat ca S.U.A era un exemplu al democratiei, lumei libere, superioritatii economice, si altele, dar au cazut de mult timp, de ani de zile, iar efectele sunt mai vizibile de la o zi, la alta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi se pare nelalocul ei orice interventie a lui Trump in politica, inclusiv mandatul lui. Nici atunci Trump nu mi s-a parut a fi pro-interesele SUA.

| existential a răspuns:

N-as tine cont prea mult de declaratiile liderilor mondiali. Ei sunt doar marionete in mainile celor mai bogati omeni ai lumii, doar urmeaza planuri elaborate de catre altii.
Intr-un fel, din aceste motive, e adevarat ce zice Trump, ca "our leaders are dumb" si "are played like a drum".

| KR0N5TADT a răspuns:

Trump este o gură spartă care doar își pregătește terenul pentru viitoarele alegeri. SUA nu este condusă decât de către serviciile speciale. Restul sunt doar papițoi cu titulatură.