| alexpodeanu a întrebat:

Intr-un proces pentru custodie copil,se poate cere o amanare din partea tatalui la prima infatisare,daca mama tocmai termina concediul post-natal si deci ea nu are serviciu, si nici la vechiul loc de munca nu se poate intoarce? Sau judecatorul va da o amanare din oficiu cand va afla despre situatia asta? Cum se procedeaza? Si cum se poate ajunge la aceea ca mama sa fie evaluata psihologic? Ar putea tatal sa ceara asta in instanta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate cere dar instanta o va acorda doar daca exista un motiv intemeiat pentru amanare.
Si se poate cere evaluarea psihologica dar si pentru aceasta trebuie sa fie un motiv intemeiat si judecatorul o poate incuviinta sau s-o respinga.
De altfel, daca se judeca si incredintarea/stabilirea domiciliului minorului se face obligatoriu o ancheta psiho-sociala.