| BogdanMarian99 a întrebat:

Am nevoie de informatii utile. O fata de 13 ani a ajuns la casa de copii deoarece parintii acesteia(tatal acesteia fiind natural, iar mama vitrega) o bateau. Tatal acesteia nu o lasa sa ia legatura cu mama naturala, iar acesta o ameninta pe mama fetei ca sa nu mai vorbeasca deloc cu respectiva fata. Parintii(tatal natural, mama vitrega) vor intra in instanta, acolo voi fi chemat si eu pentru apararea fetei. Doresc sa stiu daca mama naturala isi poate lua fata in custodie dupa proces?

3 răspunsuri:
| Anonima3127 a răspuns:

Da, mama poate solicita ingrijirea fetei, daca demonstreaza in instanta ca are posibilitatea de a o intretine. Aici ma refer la faptul ca mama trebuie sa aiba o locuinta pe numele ei, sau contract de inchiriere, sau in cazul in care este casatorita, sa demonstreze ca fata va avea spatiul ei personal, sa aiba un loc de munca stabil, va trebui sa solicite si o ancheta sociala de la UAT de domiciliu, adeverinta de la medicul de familie care sa ateste ca nu sufera de boli cronice si ca este apta pentru a ingriji un minor.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Mama o poate lua in custodie daca tu explici ce stii: bataile pe care le ia fata. Ar fi un gest crestinesc.

| iustinianKing a răspuns:

Salut Bogdan daca esti major poti sa o ceri tu.