| andreutz a întrebat:

Intrebare foarte serioasa...in Romania, cum se poate sa te "anesteziezi", dar nu de tot...suficient cat sa se poata folosi organele tale pentru transplant? inima...ficatul...ochii..maduva...etc...stiu ca eutanasierea nu este legala, de aceea intreb...nu este o gluma, rog persoanele mai destepte sa se abtina de la comentarii...atat din punct de vedere medical, cat si legal...as prefera daca se poate doar raspunsuri concrete, fara aproximari...

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti sa te sinucizi numai un pic, ca sa poti sa-ti oferi organele pentru transplant. Practic toti donatorii in moarte cerebrala sunt victime ale unor accidente (de obicei de circulatie) iar linia care desparte statutul de donator de organe de acela de incompatibil cu donarea este foarte fin. De exemplu, intr-un accident ipotetic in care doua persoane ar suferi aceleasi leziuni, unul poate ajunge donator de organe iar celalalt doar mort fiindca la cel de-al doilea ambulanta a intarziat 5 minute.
Nu discut aici moralitatea intrebarii tale, iti spun doar ca orice ai incerca sunt 90% sanse sa mori pur si simplu si 10% sanse sa ajungi donator de organe.

7 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Crezi ca noi credem ca e o gluma. Oricum nu e bine sa te gandesti la asta. Daca vei muri oricum cand se va aproba legea privind donarea de organe - va fi asa:
"Donarea de organe se va face prin acord prezumat, se prevede intr-un proiect de lege care a primit ieri aviz din partea Comisiei senatoriale pentru drepturile omului. Acordul prezumat presupune ca persoana care nu si-a exprimat in timpul vietii, in mod explicit, refuzul de a-si dona organele dupa intrarea in moarte clinica este de acord, in mod implicit, cu donarea."
Adica daca nu dai in scris ca nu esti de acord cu donarea o sa fii donator oricum daca mori si ai ceva bun...
Nu cred ca cineva poate sa-ti dea sfaturi despre cum sa te omori. Sper din suflet sa iti scrie si un psiholog, sau un medic.

| mariazet45 a răspuns:

Aici nu e vb de persoane destepte sau de altfel dar nu cred ca e normal sa ceri sfaturi care ar insemna sa te indemne la astfel de lucruri

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Pai, daca vrei sa te "omori" dar nu de tot..., inseamna ca esti putin cam bolnav...pe undeva... daca pomenesti de eutanasiere, ma duci cu gandul la mari suferinte ale persoanei care vrea sa moara dar, doar un pic, nu de tot..., cat sa salveze, practic o viata, sau mai multe cu organele sale...
De obicei, vor eutanasie, persoanele aflate in boli terminale, care nu mai pot indura suferinta..., dar, in asemenea cazuri, nu stiu, nu cred ca se pot preleva organe pentru transplant..., acestea fiind afectate de boala...
Daca, este vorba de o persoana sanatoasa, care vrea sa doneze organe... o poate face:un rinichi, portiune din ficat, sange... mai mult...nu..., fara sa-i fie afectata integritatea si buna functionare a organismului sau...
Atat am inteles..., mai mult nu inteleg...sa pot raspunde concret si fara aproximari... sad

cristian
| cristian a răspuns:

Daca vrei sa salvezi alte vieti nu trebuie sa te ''omori'' poti pur si simplu sa donezi organele care le ai pe stoc.Este suficient sa mergi la o banala operatie si-ti vor lua din piesele de rezerva. Poti trai cu un singur rinichi si jumatate de ficat care se v-a regenera.

| andreutz explică:

Of of of...va multumesc in primul rand pentru raspunsuri, dar nu am intentia sa ma sinucid...si nici nebun nu sunt, asa cum poate credeti unii, deci nu am nevoie de psiholog...intrebarea era pur teoretica, (sa zicem ca o persoana are tumoare pe creier si zilele ii sunt numarate. pur si simplu nu mai suporta aceasta stare) si sincer cel mai multumit am fost de raspunsul lui ''brigaela''...intr-adevar, nu m-am gandit cat de mica poate fi aceasta diferenta...

| jahjah a răspuns:

Pai eu stiu ca trebuie intocmite niste acte, formalitati, semnatura ta pe acte etc... in care sa fi de acord sa-ti donezi in un anume scop organe din corp, sau intregul corp, dupa moarte.

in mare, ai putea intocmi actele, dupa care sa te sinucizi intr-un spital rapid, sa fi sigur ca toate organele iti vor fi scoase si puse la rece la pastrare, inainte sa se altereze big grin

tundenana
| tundenana a răspuns:

Nu vreau sa fac pe desteapta chiar nu... insa nu cred ca e bine sa raspunda cineva la aceasta intrebare public... gandete-te la cata lume citeste acest site, aceasta intrebare ...nu cred ca e bine sa dai sfaturi cum poate cineva sa devina o leguma... nu cred ca vrea cineva sa ia parte la o sinucidere sau altceva... sau daca da sa o faca pe privat parerea mea...