| MotanulVerdeVIRA a întrebat:

Cine ar trebui sa traiasca in Romania?
cainii maidanezi sau oamenii?
Este o intrebare serioasa deoarece din cauza maidanezilor se face tara de rapa ( Bine... si alte motive )
Eu sunt de acord cu eutanasierea sau omorarea legala...
daca cainii omoara legal... si noi ar trebui sa ii omoram legal big grin
astept parerile voastre :{

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Du-te înapoi în peştera din care ai ieşit.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Si ce rezolvi daca ii omori? Esti un nimeni daca omori o fiinta asa de draga.
Nu e vina lor ca sunt uneori agresivi,e vina oamenilor ca isi cumpara animale si nu sunt capabili sa aiba grija de ei! Daca iti iei un animal,ai grija de el,ofera-i ce are nevoie.
El e agresiv deoarece nu are ce sa manance, nu are adapost, nu are stapan. E ca si cum ai omori un om care te-a batut.
Plus de asta, unii caini nu latra sau te musca fara motiv, de multe ori sunt provocati.Maidanezii nu fac tara de rusine, fac tara de rusine alea cu fundurile goale care apar pe la tv, sa fim seriosi!
In Romania trebuie sa traiasca si cainii, si oamenii!

| AnonimKidd a răspuns:

E o intrebare buna. Omul mereu a cautat sa descopere, astfel intrand peste lumea animalelor. Sunt si caini rai si oameni rai. Am citi, mai demult, un caz impresionant cu o catelusa maidaneza. Erau un grup de catei, si un om ca sa se distreze, a urcat in masina lui si a intrat in ei. Ceilalti au reusit sa fuga, dar o catelusa a ramas incremenita. Un om cu suflet mare a dus-o la veterinar. Acolo nimeni nu-i dadea sanse, dar acesta in noaptea din... spre... "a inviat". Catelusa este foarte speriata, nu mananca in prezenta oamenilor si nici nu se misca. Cand te gandesti ca pe aceasta planeta mai sunt si astfel de specimene de oameni, efectiv ti-e mila de acel catel. Si doar de ce unii oameni fac chestii din-astea? De distractie. Maidanezii intr-adevar sunt periculosi daca sunt in grup. Nu sunt de acord cu eutanasierea. Cu castrarea da, dar cu eutanasierea nu. Fiindca cand mai vezi unele cazuri ( de exemplu un om si-a impuscat cainele si apoi l-a ingropat, sperand ca ca va muri-cainele acum e bine, nu a murit- ) nu le mai dai dreptate oamenilor. Intr-adevar ti-e mila si de un copil cand moare din cauza unui caine. Adica pentru parintii acelui copil e groaznic sa li se intample asa ceva. Dar din pacate, cainii nu-i nimeresc si pe cei rai. Cainii isi urmeaza instictul, omul are ceva mai mult decat instinct, are constiinta, are gandire. Suntem "mai superiori" decat cainele. Deci daca pe noi cainele ne ataca, ne ataca din instinct. Este vina noastra ca am construit orase, si ca nu ne mai oprim. Si noi trebuie sa facem ceva, fiindca cei destepti fac ceva sa iasa din conflict. In aceasta situatie oameni sunt mai destepti decat cainii, deci noi trebuie sa facem ceva. Razbunarea este cea mai joasnica forma de a iesi dintr-un conflict. De fapt nici macar nu iesi din conflict ca-l continui. In concluzie cainii isi asculta instinctele, noi suntem superiori, noi trebuie sa actionam. Daca vrem sa se schimbe ceva, poate ca trebuie sa facem si noi o schimbare.

| RedNose a răspuns:

Nu,nu ar trebui omorati...in fine.

In America cainii de pe strada sunt dusi in adaposturi daca nu-i adopta nimeni dupa 1-2luni sau mai mult, nu stiu exact acei caini sunt eutanasiati.

Dupa mine toti stapanii ar trebui obligati sa ii bage cip cainelui sau cainilor pe care ii detin si sterilizati toti cainii care nu au pedigree, iar cei de pe strada luati in adaposturi si sa le faca ce le fac si americanii.
daca pe strada se gaseste un caine abandonat si este gasit stapanul cu ajutorul cipului implantat, stapanul trebuie amendat, luat cainele si vreo 1-2 ani interzis sa mai detina caini(exact ca la americani). Aici mai depinde si cum a ajuns cainele pe strada ca de ex daca e pierdut atunci nu ar fi nevoie de amenda.
Cei care isi maltrateaza cainii la fel amendati,dar si bagati la racoare pentru cateva luni.

Dar pentru toate astea e nevoie de Politia Animalor,adaposturi in care cainii sa traiasca decent, nu cum au cerut nu stiu ce asociatie ca, cainii sa aiba in adapost aer conditionat si nu mai stiu ce, e o prostie, sunt oameni care nu traiesc cum vor ei sa traiasca cainii in adaposturile alea...

| viotedy a răspuns:

Da.si oamenii care ii dau pe strada la fel.sunt multi care noaptea le dau drumul sa-si faca nevoile pe strada si sa manance de la tomberoane, la fel eutanasiati.asa ar mai scapa tara de prosti.

| StefaniaM a răspuns:

Da ar trebui sa-i omoram. Unii is mici si draguti dar altii au tot felul de boli.[acum fac pe mama]Ar trebui sa fie si la noi ca-n Germania sau alte tari civilizate

| AnonimKidd a răspuns (pentru StefaniaM):

Nu e vina lor ca au boli. Intr-adevar ar trebui sa fie si la noi ca in alte tari civilizate. Dar noi nici spitale pentru noi n-avem, un metru de sosea il contruim intr-un an. Si noi vrem ca sa se rezolve problema cu cainii maidanezi?! Poate in alt mileniu o sa se rezolve si in Romania problema.

Răspuns utilizator avertizat
| LegiuitorulX a răspuns:

Parerea mea e ca trebuiesc executati cca 50% din romani (care paraziteaza tara mai rau decat orice animal si care de fapt sunt rromi nu romani).
Eu cred ca maidanezii ataca oamenii prosti. Pe mine nu m-au atacat niciodata, si au fost zeci de ani de zile cand mergeam pe langa o haita in drum spre casa.

| MomentanNuAmNume a răspuns:

N-ar trebui omorâţi,Doamne Fereşte! sunt şi ele nişte sufleţele,atât de cruzi să fim?! nu le-am făcut destule abandonându-i şi lăsându-i să moară de foame? ei au ajuns în situaţia în care sunt din cauza noastră,din cauza oamenilor. ce vină au ei? au fugit singuri în stradă? nu,oamenii i-au lăsat.şi după părerea mea, cei care le-au făcut asta ar trebui să fie băgaţi la pârnaie. şi dacă am fi o ţară civilizată, ar exista mai mulţi oameni cărora le-ar păsa. câinii ar trebui vindecaţi de bolile pe care le au, hrăniţi, îngrijiţi şi adoptaţi. în niciun caz omorâţi.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns (pentru MomentanNuAmNume):

Exact,insa nu multi gandesc la fel ca noi!

| MomentanNuAmNume a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Din păcate.