| gemeni6226 a întrebat:

Intrebare pentru domnul Ioandelasal. Daca un patron la care am lucrat in perioada sept. 2009 aprilie 2011, nu vrea sa-mi dea dovada ca am lucrat acolo, pierd eu toata perioada sau macar ceea ce mi-e scris in cartea de munca alb pe negru ca am lucrat acolo pe perioada 2009 septembrie-2011 1 ianuarie cand s-a trecut la format electronic? Asa ca macar acea perioada nu mi se pierde ce se vede clar in cartea de munca si e stampilat, vazut si de inspectoratul teritorial de munca? Pierd numai perioada 1 ianuarie 2011-30 aprilie 2011? Motivul pentru care ma refuza este ca amanta lui l-a mintit ca eu ii datorez o suma de bani cand eu in viata mea nu am cerut de la nimeni bani in afara de mama mea si de banca.Si cica nu-mi semneaza pana nu achit datoria la amanta lui.Dar ce sa achit din moment ce nu ii datorez nimic.I-am si zis sa se uite in ochii mei si asa sa ma judece Dumnezeu daca ii datorez si un leu.Mai bine as fi murit de foame decat sa cer bani de la nu zic urat zic cat mai frumos posibil de la handicapata aceea sufleteasca care numai sa minta stie.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Perioada pana la 31.12. 2010 este trecuta in carnetul de munca, asa ca nu este o problema de dovedire a acesteia.
De asemenea de la 1.01. 2011 perioada lucrata ar fi trebuit sa fie inregistrata in Registrul general de evidenta a salariatilor si in format electronic (Revisal) la ITM, asa ca poti obtine si de acolo o adeverinta.
In orice caz, daca depui o cerere scrisa si nu iti elibereaza adeverinta, il poti reclama la ITM si ar trebui sa-i spui aceasta si precis iti va da adeverinta. Daca nu vrei sa te duci personal poti trimite cererea prin posta, recomandata cu confirmare de primire.

| gemeni6226 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc din suflet!

| gemeni6226 explică (pentru Ioandelasal):

Mai ales ca am lucrat si la o firma care si-a incetat activitatea in 2013 patronul s-a dus in tari straine si nu am de unde sa-l scot pentru adeverinta.E vorba acolo de 6 luni lucrate.

3 răspunsuri:
| gemeni6226 explică:

P.S.Am lucrat acolo pana 30 aprilie 2011 a fost ca in iad acolo si din cauza conditiilor grele dar si din cauza amantei sefului care ma chinuia zilnic sufleteste.Mai tirziu am aflat motivul de ce se poarta urit cu mine.A pus seful ochii pe mine si pentru ca nu m-a putut avea si ea ma pizmuia din acest motiv.Dar de aici si pana la a minti pana ziua de azi ca au trecut mai bine de 10 ani de atunci ca ii datorez bani e ceva strigator la cer.