| Mogiojojo a întrebat:

Intrebare: pot sa fac poza la votul meu? Am vazut ca acolo in cabina nu te deranjeaza nimeni. E cumva ilegal? Data trecuta am intrat cu telefonul la mine in cabina.

53 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, e ilegal. Asta nu inseamna ca nu sunt destui care nu respecta asta. Totusi, am si eu o intrebare... DE CE ai face asa ceva?

| Wr3nch a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pentru flex ca sa vada lumea cu cine a votat laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

Mdah, atit de pueril incit... de fapt stai, ca avand in vedere ca avem un candidat ca veorica, ce poti sa ceri electoratului?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este ilegal, sunt destul de babane amenzile.
Cui trebuie sa dovedesti cu cine ai votat?

| Mogiojojo explică:

Si cine ma prinde?

| Mosotti a răspuns:

Pai fotografiaza votu, ce e mare lucru! Cu telefonul, nu e nimeni in cabina, doar fara blit, ca se vede si asa. E simplu. Si daca e ilegal sau nu ce treaba ai tu? Ca nu stie nimeni.
Normal ca nu te prinde nimeni, am zis in al doilea mesaj ce e cu legea, haha. Bagi telefonul in buzunar si pleci.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Si daca e ilegal ce? Nu se prinde nimeni ca a facut ea poza la vot cu telul fara blit, esti si tu absurd. Stii cum e? Legea e o bariera peste care sar dulaii, se strecoara cateii si in fata careia se opresc boii. Aia este.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Esti amuzant.
Si uneori ne intrebam de ce tara se duce in directia gresita.
Pentru ca pe smecherasi ii doar la basca de lege si fac misto de aia care o respecta... bai ii mai si jignesc.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mogiojojo):

Cel caruia trebui sa ii arati poza poate.

| Simpatic a răspuns:

Eu cred ca tu esti unul dintre cei pe care-i platesc aia de la partidul cutare cu 100 de lei sa voteze pe candidatul lor, ca aia apoi iti cer dovada votuluiwinking

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da ma scandura, poti, cum sa nu poti. Nu te tine nimeni. Insa aceste lucruri sunt chestii de etica, complet inutile care intr-o alta ordine de idei, duc putin la retardism :/ Dar ma rog, camera a fost si ea inventata cu un scop, nu? De ce sa o lasam nefolosita...

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

O sa arate la rude, prieteni, nu au aia treaba cu ceva, stai cuminte. Nu mai fi asa de fricos. Am facut si eu asta si ce? Si nu odata, am aratat la 2-3 prieteni si la rude asa ca amuzament, mai ales ca unii nu credeau. Daca ea vrea asta, sa-i respectam dorinta, nu conteaza de ce vrea asta. Las-o sa-si faca placerea.
Plus ca asta nu e o incalcare care duce tara jos, esti absurd!
Pe astia ii vrem? Trebuie un sistem bun nou facut, nu zic de comunisti sau altii. Ceva sa mearga, sa fie bine la oamenii de rand, am zis dincolo la "ce votati", ce sistem trebuie.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Si daca vrea asta ca sa primească niste bănuți pe votul ala? Ce zici de asta?

| Bizon95 a răspuns:

Este ABSOLUT ILEGAL sa filmezi/fotografiezi orice din momentul in care intrii in sectia de votare si chiar e caz penal cu inchisoare!

si eu am intrat cu telefonul in cabina, dar nu l-am scos din buzunar si nu am facut poze, iar daca ma suna cineva ii dadeam reject si il sunam dupa ce ieseam afara!

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Mai bine! Bravo ei. Fata desteapta. Si eu as face acelasi lucru daca as avea ocazia.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Deci ti ai vinde votul fara nicio problema.
Acum inteleg de ce tii morala celor care vor sa respecte legea.
Esti raspunsul la intrebarea
"De ce merge tara in directia gresita"

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face poaza dar este ilegal, incalci secretul votului, fapta fiind infractiune si poti fi condamnat la o amenda penala, mai ales daca arati poza si altora, conform Codului penal, citez:
"ART. 389.Violarea confidenţialităţii votului
  (1) Violarea prin orice mijloace a secretului votului se pedepseşte cu amendă."

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Pai de ce sa nu-l vand? Si daca nu-l vand tot nu castig nimic, asa macar s-ar merita sa merg la vot naiba. Daca stiam ca votul meu conteaza pentru o viata mai buna, era altceva. Era o vorba "daca votul nostru ar conta, nu am mai fi fost lasati sa votam", deci tine minte asta. Tara merge gresit am zis dincolo de ce, din cauza sistemului prost, dar pare ca nu prea realizezi, sau nu ai citit ce am scris dincolo la "ce votati?".

| Mosotti a răspuns (pentru Ioandelasal):

Teoretic da, practic nu prea, vb de legi cand ele se incalca la greu, daca smecherii nu le respecta, de ce le-am respecta noi? Adica ei ce au sa nu respecte?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Mosotti):

Daca ar fi dupa tine am fi haos si toti infractori si apoi ne mai miram de ce nu merg lucrurile bine. Bravos gandire!

| Frank51 a răspuns:

Poti sa faci, dar te rog sa nu votezi cu PSD, iti dau 5 lei.

| Mosotti a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci nu ai inteles nimic din ce am scris mai sus se pare, deci se vede ca nu stii in ce sistem politic traim. Daca oricum votul nostru nu conteaza dupa cum am explicat, ce mai conteaza ca-l dau sau nu? Nu compara cu infractorii care fac rau, aici e vb de ceva ce oricum nu are valoare si daca nu-l dai, ca pana nu schimbam sistemul, poti sa votezi tu ce vrei ca tot aia e.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Sistemul merge prost pentru ca e format din oameni ca tine.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Nu, eu nu as face ce fac ei, ma, mai iei, dar nu in prostie asa ca, calicul! Ca daca aveam banii lor, nu ma mai uitam eu la vandut un vot. Niciodata nu i-am inteles ce-s asa calici. Si da, tocmai ca sistemul e format din oameni rai, trebuie prin constitutie sa nu mai poate sa-si manifeste rautatea, de aia am propus sistemul care l-am propus la subiectul "cu cine votati". Asa ca, stiind care e treaba, nu o sa mai vina ala si ala in functii, vor indrazni sa vina doar cine stie ca va face treaba, ca altfel o pateste, altfel nici o sansa. Daca eram ca ei nu mai propuneam solutia asta care ar fi fost contra oamenilor ca ei.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Intri intr-o bucla. Vrei sa schimbi sistemul, dar te pisi pe vot si pe lege. Sa te vad cum in schimbi. Retorica asta cu votul meu nu conteaza e un cancer pentru societate. Retorica asta a fost foarte populara in 2016 cand lumea, indemnata de gandiri nedemocratice si nocive ca a ta nu s au dus la vot. Si era sa o luam rau de tot la vale.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Mosotti):

Tocmai ca te-am inteles ti-am raspuns asa, tu scriai ca "vb de legi cand ele se incalca la greu, daca smecherii nu le respecta, de ce le-am respecta noi?"
Trebuie sa respectam toti legile si cei care nu le respecta sa fie pedepsiti!

| GouDidodino a răspuns:

E ilegal si poti face chiar si pușcărie daca te depistează careva

| anonimg a răspuns:

Nu am auzit ca sa fie ilegal sa faci poza la votul pe care l-ai stampilat in cabina.

Oricum, pe cine ai vota, toti sunt o apa si-un pamant:
-psd-ul stim cat este de corupt; pentru ca in loc sa te bage pe tine care stii carte si meserie intr-un post, au bagat pe rude si prieteni care habar n-aveau de raspunderea respectiva; asa s-a facut in tot timpul psd-ului, si in absolut toate posturile de o rasundere mai mare sau mai mica;
-pnl-ul este cel care sa ocupat cu defrisarea padurilor, incepand cu ministrul care se ocupa de vegetatia din tara si pana la cel mai amarat padurar; majoritatea sunt membri in pnl;
-printre candidati la presedentie mai este unul care a spus ca marirea salariului minim pe economie ar fi o pierdere pentru tara, ca ar scade pib-ul tarii si ar pleca investitorii; pe oameni care se opun marirea salariului vreti sa votati?
Cine se duce la vot greseste. Coruptia din tara nu va fi scoasa niciodata de cineva din launtrul tarii. Si toti din tara sunt corupti -fara nici o exceptie.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Pai stai asa, ca pe votul care conteaza, dau valoare, nu dau valoarea la votulc are nu conteaza, daca ar fi sa votez pentru schimbare de constitutie pentru sistemul propus de mine si care e bun, nu l-as vinde nici pe 1000 euro! Asa ca aia este. Deci depinde pe ce vot urinezi, haha.

| Mosotti a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da, insa sa se merite sa le respectam, nu unu sa fie bos ca nu le respecta si altul prost ca le respecta, ca atunci de demotiveaza sa le respecti, mai ales stiind ca si daca le respecti va fi tot aia, aia e mai rau de fapt. In exemplu meu, sa zic, ca iau 100 lei pe un vot, ii iau, mananc ceva, beau ceva. Daca nu ii iau, oricum de votul meu se bucura un bos care mananca de 10 ori cat mancam eu, asa ca de ce sa nu iau si eu 100 lei daca el ia un milion. Au existat cazuri cand pentru cateva voturi anume candidat a picat, deci pe el il ajuta votul meu nevandut. Daca era sistemul ala propus de mine da, atunci jos palaria, legile erau respectate, oamenii respectati, si cine incalca legea, aspru pedepsit inclusiv eu daca greseam. Dar din moment ce ei daca fac ceva iau 2-3 ani parnaie ca la hotel, un alt motiv sa te demotiveze sa respecti legea, bine, in cazurile astea marunte, nu infractiuni, ca din alea nu trebuie sa facem noi ca oameni, sa nu facem rau altora, nici nu trebuie sa fie o lege ca sa nu faci rau altuia, dar ma refer la lucruri care nu prea conteaza.

Sau aia ca nu pot avea doua neveste, ete na. Pai daca-mi place de ambele la fel, ce are? Asa cum daca ai doi copii poti sa ii iubesti la fel pe ambii, si eu pot iubi doua gagici la nebunie si ele sa fie muarte dupa mine. Sau da fur de la bogatii care au jupuit oamenii, iar nu m-as da inapoi. Deci depinde ce incalci si in ce sistem incalci.
Nu am voie eu la 20 ani sa fac cuplu cu una de 16 ca e minora, ce sa-ti zic, dar ce ii fac? O omor? O bat? Ii dau placere, atat timp cat e consimtit si ne protejam, e tot aia cu daca e unu de 17 ani in locul meu. Cand aud "nu stie ce presupune ca e minora", pai placere presupune, ce dracu sa presupuna? Oricum o sa-i placa, ca de aia vrea, nu e ca si cum o duci in fabrica unde lucrezi, sa nu stie ca risca mutilarea sau moartea, acolo da, nu ai voie minori.