| anonim_4396 a întrebat:

Intrebarea mea e urmatoarea:Am facut acum 3 ani un credit de 50 de milioane la o banca, mai exact pentru aparate electrocasnice. Dupa doua luni eu si parintii mei ne-am mutat din appartament la casa dar nici unul dintre noi nu si-a facut mutatia.De atunci nu am mai platit nici o rata pentru ca oricum nu aveam multi bani si cu timpul am si uitat de acea rata.Casa este a parintilor mei eu practic nu am nimic pe numele meu.In ultima vreme m-au apucat remuscarile si mi-e frica.Peste cateva luni trebuie sa ma duc sa imi refac buletinul pentru ca expira.Eu sunt acum in strainatate parintii mei la fel, deci nu as avea cui sa ii trimit bani sa imi plateasca ratele. Ce as putea sa patesc? Eu chiar vreau sa imi platesc ratele sa termin cu ele dar nu am cum.nu sunt genul de persoana care sa aiba datorii iar aceasta rata imi sta pe inima.As putea face inchisoare pentru treaba asta? Astept un raspuns concret.Va multumesc.

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Faptul ca nu v-ati facut mutatia nu are nicio legatura cu neplata ratelor. Banca va gasea oricum si noua adresa, ca doar nu ati disparut fara urma.
Inteleg ca acel credit a fost luat pe numele tau, fara giranti. Banca probabil a incercat sa recupereze banii de la fostul tau loc de munca, primind un raspuns ca nu mai lucrezi acolo ti-au trimis doar un avertisment la vechea adresa si te-au trecut probabil la pierderi, mai ales ca suma nu era imensa. Dar acum, fiind restantier, probabil suma pe care o ai in acest moment de plata este mult mai mare decat cea initiala. Banca a cedat probabil drepturile unei firme de recuperari, care te va cauta in incercarea de a recupera cat mai mult din acea creanta. Nu stiu exact ce poate face, insa probabil ca acestia iau in calcul si varianta chemarii tale in instanta. Nu stiu insa ce pot rezolva atata timp cat tu nu obtii venituri legale si nu detii nicio proprietate. Dar cu siguranta si situatia ta se va schimba in timp.
In privinta creditelor viitoare, datele tale de identificare au fost introduse intr-o baza de date (vestitul CRB) accesibila oricarei banci romanesti, astfel incat in urmatorii 7 ani nu vei mai putea obtine niciun alt credit de la o banca romaneasca. Se intentioneaza introducerea in aceasta baza de date si a celor care nu isi platesc facturile la utilitati (telefonie, energie, apa, gaz samd). Prin urmare, nu este exclusa varianta ca pe viitor restantierii sa nu mai poata incheia nici contracte cu astfel de furnizori.

regis
| regis a răspuns:

@constantaproca - nu il mai speria pe om. Nu poate nimeni sa puna sechestru pe un bun care nu ii apartine. Ba mai mult, daca citesti atent, la vechea adresa nu mai locuiesc nici parintii. Dar oricum nu conteaza, singurul urmarit este titularul creditului si bunurile detinute de acesta.

regis
| regis a răspuns:

@harciog - tu nu citesti presa? Stii cati oameni sunt in situatia lui? Sau macar ai idee cati sunt care nu au platit nici macar o rata si nici nu si-au propus vreodata sa o plateasca?

regis
| regis a răspuns:

@harciog - sa nu ma intelegi gresit. Nu sunt de acord cu ce a facut, desi nu plang nici de mila bancilor, care prin dobanzile si comisioanele practicate la creditele de consum si-au acoperit si pierderile de acest gen. Ba mai mult, practic si le acopera din banii fraierilor ca mine, care si-au luat credit de nevoi personale pentru a-si construi casa si isi platesc intotdeauna ratele la timp. Dar repet, nu sustin frauda de acest gen, m-am referit strict la afirmatia ta ca te minunezi ca a putut sa nu isi plateasca datoria.
Dar crede-ma ca ar fi interesanta si o dezbatere pe tema abuzurilor facute de unele banci. Eu, care sunt la al cincilea credit in ultimii 8 ani, as putea umple cateva pagini.

| mariazet45 a răspuns:

Daca tot spui ca vrei sa platesti, suna la banca de la care ai imrumutat banii, le dai CNP si intrebi numarul de cont la care poti depune banii. Fa acest lucru cat mai repede posibil pentru ca dobanzile vor crestela acel imprumut ca iti va fi apoi f greu sa il achiti.Toata viata ta nu vei putea avea vreun lucru al tau, proprietate personala. Iti spun ca va fi un eveniment nefericit cand vei dorii sa iti cumperi o casa, masina si vei fi nevoit sa o treci pe numele sotiei, parintilor sau altcuiva find posibil sa pierzi acele lucruri. Poti platii si din strainate doar aveand nr de cont unde trebuie sa ii depui.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Intri in baza de rau platnic si vei fi urmarit prin toate mijloacele legale, daca ai parasit tara tot vei putea fi gasit. Cel mai bine este cand vii sa iti schimbi buletinul mergi intai la banca si rezolva situatia. Acolo tu figurezi la acea adresa de la casa care, spui ca este a parintilor tai. In acest caz si ei pot avea probleme, se poate merge pana la sechestru pe casa si vinderea ei. Daca nu vii in tara, poti trimite bani in contul bancii respective, numarul de cont il poti obtine de la un consilier credite al bancii repective, si tot de la el poti obtine suma pe care o ai de plata. Numarul de telefon al bancii il poti obtine de la informatii.

| psihox a răspuns:

De ce ti-a trebuit un asa de mare credit pentru aparatele electrocasnice? Ai vrut sa arati ca esti mare si bogat in fata societatii? Ramai in Romania si plateste-ti ratele lunare. Si apoi sa calatoresti prin Europa. Sa-ti impui aceasta pedeapsa usoara. Cate rate ai de platit? Ti-ai cheltuit toti leii grei? Vindeti casa sa va platiti ratele.

| MissCamelia a răspuns:

Exista ceva ce se cheama cod swift, cu care poti plati din strainatate facturi catre firme din tara. Trebuie sa vorbesti cu reprezentantii bancii sa ti-l dea ca sa poti plati. Inchisoare nu poti face, dar imagineaza-ti ca nu vei mai vedea vreodata vreun credit in Romania. Plata ratelor se face pe baza contractului, nu pe baza buletinului. Daca cineva iti cerea niste bani si disparea prin alte tari, ti-ar fi placut? Din cauza celor ca tine merge tara bine...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai stau si ma minunez.Cum a fost posibil sa faci imprumut fara sa-ti achiti datoria si cum vii sa ne asiguri ca tu vrei totusi sa platesti dar din pacate n-ai facut-o? Cea mai sincera treaba la tine este intrebarea cu"ce as putea pati?"Vei vedea daca nu iei legatura cu banca sa incepi achitarea.Doamne apara si pazeste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi se pare oribil ce ai facut. Dobanzile la depozite scad din zi in zi si asta probabil si pentru ca bancile iau tepe de la hoti ca tine.
Nu va e rusine, tie si parintilor tai, sa furati in halul asta?
Probabil ca parintii tai n-au castigat nici macar un banut cinstit in viata lor. Luati bani pentru cuptoare cu microunde si combine frigorifice si voi n-aveti si n-ati avut niciodata nici macar apa curenta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Regis, de asta sintem atit de "vazuti"pe afara. Din cauza corectitudinii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bai frate daca stai sa asculti comentariile unor dobitoci de pe-aici ti se rupe sufletul pentru grija bancilor!
Daca n-ati facut nici un imprumut stati in banca voastra de la comentarii. Cum puteti sa ii faceti hoti pe datornici cand bancile te inseala pe fata luandu-ti tot felul de comisioane ascunse, DAE si dupa aceea umbla cu nerusinare la dobanzi dupa bunul plac, netinand cont de inflatie si de faptul ca la data achizitionarii unui credit situatia financiara a persoanei era alta.
Retineti-va de astfel de comentarii daca nu a-ti avut credite la banci

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce tot criticati cretinilor ca a scos bani din banca? nu poate sa faca puscarie ca atunci de unde si-ar recupera escrocii banii? si asa merita bancile tepuite ca maresc dobanda cum vor ei! daca salariile sau taiat cu 25% atunci toate sa fie taiate cu 25% si dobanzile si alimentele da sunte o tara de rahat, ar trebui cat mai multa teapa la banci ca atunci poate ar reveni si camatari la o politica mai buna casa poata platii omul de rand!