| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, am 17 ani si am mi-am facut un card (gratis) la Banca Transilvania.Problema e ca l-am pierdutlaughing o sa-mi ceara bani ca sa-l refac? trebuie sa merg cu buletinul sau cum se procedeaza?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu trebuie deloc alt cont! nu te lua chiar după toți cei care răspund, nu toată lumea știe să dea sfaturi UTILE.
Oricum, primul pas este să mergi cu actul de identitate la bancă - acolo afli exact dacă și cât de costă schimbarea cardului pierdut. De fapt, primul pas era de fapt să anunți telefonic faptul că ai pierdut cardul și banca să îl blocheze, în caz că e găsit de un răuvoitor. Deci se blochează CARD-ul, nu contul cum spun alții!

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mergi la banca, cu cartea de identitate, declara pierderea si solicita un card nou. La banca afli si daca o sa platesti pentru aceasta, in orice caz o sa fie doar cativa lei.

3 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Daca l-ai pierdut sau furat cardul, trebuie anuntat imediat banca ca sa-ti poata bloca contul si sa nu-ti poata lua nimeni banii din contul tau! Dupa aceea mergi la banca cu buletinul tau de identitate si le declari pierderea cardului si tot tu le-ai telefonat sa le blocheze contul in caz de pirdere sau de furt si platesti suma de 10 de lei, sa completezi formularele si poti sa-ti faci alt card cu alt cont si alt cod PIN!

| anonim_4396 explică (pentru untu):

Trebuie neaparat alt cont? pai si cu banii din contul curent ce fac?

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai linistit ca banii din contul curent vor fi transferati in noul cont! Trebuie doar sa precizezi bancii contul tau din cardul pierdut!

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie deloc alt cont! nu te lua chiar după toți cei care răspund, nu toată lumea știe să dea sfaturi UTILE.
Oricum, primul pas este să mergi cu actul de identitate la bancă - acolo afli exact dacă și cât de costă schimbarea cardului pierdut. De fapt, primul pas era de fapt să anunți telefonic faptul că ai pierdut cardul și banca să îl blocheze, în caz că e găsit de un răuvoitor. Deci se blochează CARD-ul, nu contul cum spun alții!

| maite13 a răspuns:

Te duci cu buletinul la banca emitenta si declari pierderea. Te va costa 10 lei.

| Spionasul007 a răspuns:

Asa am facut si eu, te duci cu buletinu il dai pierdut si iti face altul pe loc dar trebuie sa achiti 10 lei pentru deschidere cont si gata ia ti pachetu gratis pentru elevi si ai rezolvat-o