| ady2607 a întrebat:

Ion Iliescu, in penultima zi a mandatului sau de acum cativa ani a semnat actul acela de gratiere pentru 40 de persoane. Constitutional, totul in regula. A fost criticat. Iar mai apoi in ultima zi a mandatului sau a revocat acest act. Facand recurs in instanta, acestia au primit castig de cauza declarat ca fiind neconstitutional actul de revocare a acordarii de gratiere, deoarece presedintele tarii are doar dreptul de a acorda aceasta gratiere si nu de a si revoca acordarea acesteia. Asa ceva este fara precedent in lume. Ce credeti ca l-a determinat pe presedinte sa se razgandeasca? Pe ce motiv a fost acordata gratierea? Si ce s-a intamplat in continuare? (eu asa stiu ca a fost povestea, e posibil sa gresesc).

1 răspuns:
| laura64 a răspuns:

Actul de gratiere il avea ca persoana tinta pe Miron Cosma. Acest fapt a determinat asociatiile studentesti si Societatea Civila sa ia pozitie, miscarea fiind de amploare l-a facut pe Iliescu sa bata in retragere, destul de balbait. Pana la urma a iesit ce a iesit posibil ca presedintele sa fi stiut ca nu mai putea retrage actul de gratiere dar a incercat sa-si mai spele imaginea si asa destul de sifonata.