| anonim_4396 a întrebat:

De ce in Romania, Presedintele tarii nu ar putea sa faca parte dintr-un partid politic, in timpul exercitarii mandatului, asa cum se intampla de exemplu in SUA? care ar fi problema?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Presedintele Statelor Unite este mai mult premier decat presedinte. In Romania presedintele are doar un rol de mediator intre institutiile statului si pentru aceasta are nevoie de o oarecare neutralitate si impartialitate, incompatibile cu calitatea de membru al unui partid. Bineinteles ca toate acestea sunt principii teoretice, practica a aratat ca in realitate nu este deloc asa, ba chiar actualul presedinte nu a ezitat niciun moment sa se comporte ca un lider PD-L.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa fie impartial... chipurile. Penibil este ca poate candida din partea unui partid si fiind chiar seful acelui partid, dar trebuie sa demisioneze din partid, cind se instaleaza in functia de presedinte. De parca uita brusc optiunile politice, doar pentru ca nu mai face parte din paritidul ala laughing