| AvalohAlyn a întrebat:

Klaus Iohannis este noul presedinte al Romaniei. Aveti incredere in el ca va schimba ceva in Romania? Cum vedeti rezultatul alegerilor?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Ignoranta ta frapeaza---nu numai ca nu cunosti istoria Romaniei,dar numesti "strain" un etnic german nascut in Romania care, desi ar fi putut sa plece, a ales sa traiasca /sa munceasca alaturi de tine, de mine si altii care nu s-au auto-exilat, de nevoie, pe alte meleaguri!

Daca nu cunosti istoria Romaniei :

Neamtul Carol I al Romaniei, nascut in sudul Germaniei la Sigmaringen, a fost domnitorul si apoi regele Romaniei timp de 48 de ani! De numele lui este legata INDEPENDENTA si modernizarea Romaniei."Comandant suprem al armatelor romano-ruse in asediul Plevnei din timpul Razboiului de Independenta (1877-1878), cu o contributie decisiva in acelasi razboi, Carol s-a incoronat rege in 1881, purtand cu nedisimulata mandrie coroana de otel turnata din metalul unuia dintre tunurile turcesti capturate la Grivita"(http://www.descopera.ro/......-romaniei)

Neamtul Ferdinand I al Romaniei, nascut tot in Germania, a fost cel mai iubit rege al Romaniei ---in timpul scurtei sale domnii, Romania a atins un nivel de dezvoltare economica nemaintalnit pana atunci.
Mai mult, in profida sorgintei sale germane, a ales sa actioneze in razboi de partea Antantei luptand impotriva Germaniei!

61 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, am încredere în el că va fi un preşedinte exemplar, cel mai bun din ultimii zeci de ani, iar chiar dacă va mai greşi (ceea ce e inevitabil), tot va fi infinit mai bun decât Ponta; deci, da, sunt mulţumită de rezultat.

http://youtu.be/04854XqcfCY

| Spenser a răspuns (pentru NOname):

Sunt de acord cu tine, pe mine m-a convins că este un om serios şi deştept.

| Inferno a răspuns:

In viata mea nu am fost mai fericit si mai optimist decat sunt acum. Vox populi vox dei.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Incredere nu mai am in nimeni, pot doar sa sper ca va fi mai bine.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu am incredere in cineva sustinut de PDL. Un PDL care a facut masinatiuni puternice pentru a se dilua in "noul PNL" pentru a-si pierde urma fiindca atat in 2012 cat si la europarlamentare s-a dovedit cat mai valora PDL-ul realmente - 14-16%.

Cum sa am incredere intr-un presedinte care in turul doi a castigat pentru ca si-a arondat voturile pentru Macovei si Udrea? Care si-a arondat voturile maghiarilor fie ei separatisti sau care tin cu minoritarii?

A latrat la finalul ultimei dezbateri "Nu lasati puterea in mana unui singur partid" Adica sa fie guvernul de-o culoare si presedintele de-o culoare. Dar acum sustinatorii lui, pedelisti in mare parte ca in campanie nu s-a remarcat nici un pnl-ist sustinator al lui Iohannis, urla ca vor la guvernare.

Mie mi se pare in continuare o politica de mare porc. Cu interese, fie ele ale baronilor (care au mai ramas ca sunt arestati pe capete) fie a celor care au cotizat 2 mil de euro din Germania pentru campania lui Iohannis.

Si cine oare e din familia politica PPE care nu doar ca l-a sustinut pe Basescu in trecutul foarte apropiat dar e din Germania? Merkel. Poate chiar ea e omul din umbra care l-a sustinut pe Iohannis.

Iar cu basinile legate de comunism si cum vrea Pona sa-si apropie chinezii... Jenant. Ia aruncati-va baieti toate telefoanele, computerele, boxele, televizoarele, fiarele de calcat, aproape toate made in china sau vietnam.

L-am suportat 10 ani pe Basescu. Acum cvorumul la referendumul de demitere al presedintelui e 30%. Iohannis sa nu faca nasoale ca isi pune poporul in cap. Si mi-e ca nu prinde 5 ani in functie daca si-o ia in cap.

| Alphawolf a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Te concentrezi prea mult pe aliante... si analizezi doar o parte, dar si aia oarecum speculativ, motiv pentru care nu vezi esenta.

Calitatile si principiile persoanei in functia de presedinte conteaza(asta s-a ales), mai putin aliantele. Dintre cele doua persoane, Ponta si Johannis, eu sunt convins ca Johannis e mai competent pentru functia de lider. Ponta a demonstrat-o, este slabut, influentabil si fara principii sanatoase. Nu zic ca Johannis este un fel de Spartacus sau Cezar, dar sunt convins ca el este mai barbat decat Ponta, cu principii mai sanatoase si mai solide. Nu senatul a condus si ridicat Roma, ci Cezar, el s-a ridicat, datorita calitatilor lui, deasupra tuturor. Nu oricine poate fi lider, capabil de a conduce. Conducatorul trebuie sa se ridice deasupra tuturor, sa vada mai mult si mai clar decat toti. Nu zic ca Johannis este acest om, dar sigur este desupra lui Ponta.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Alphawolf):

Cezar a devenit arogant, ingamfat, avid de puterea dobandita si l-au injunghiat toti intr-un final. Mda. Cand o sa detroneze guvernul actual sa ia PDL-ul mascat in marele PNL toata puterea sa vedem atunci. Sa-i vad eu p-astia 6 milioane iesind in strada pentru noile taieri de salarii. Da' mi-e ca nu iese nimeni. Probabil o sa le placa.

| rebelboy19 a răspuns (pentru Alphawolf):

laughing)))M-ai facut sa rad. Cezar a fost imparat, dar a avut cel mai scurt "mandat".a fost imparat pentru o zilaughing..Si Cezar a luat puterea cu forta.A intrat cu armata in Romawinking.Sa-l compari pe Cezar cu Iohannis este wowlaughing. Electoratul neamtului isi spune cuvantulhappy

| Alphawolf a răspuns (pentru rebelboy19):

Tu esti tolomac rau. Eu l-am adus pe Cezar in discutie ca sa sustin o idee, nu sa discut despre Cezar. Ideea este ca el s-a ridicat deasupra tuturor, i-a manevrat pe toti, a ignorat senatul si a reformat si ridicat societatea romana.

| rebelboy19 a răspuns (pentru Alphawolf):

Vezi ca eu nu te-am jignit.Iar ideea ta despre un lider puternic, destept si frumos este puerila.Comparatia cu Cezar nu-si are rostul, dat fiind faptul ca Cezar a fost un tiran( a luat puterea cu forta).Si iti dau un sfat prietenesc, nu vorbi despre ce nu stii, dai dovada de foarte multa prostie.

| rebelboy19 a răspuns (pentru Alphawolf):

Si,inca ceva. ponta este cu mult peste Iohannis.A demonstrat acest lucru la TV, in dezbatere.Iohannis era complet ignorant, nu avea habar despre nimic. Ponta a maturat cu el pe jos.Conform sondajelor de opinie(nu cunosc exact procentul, dar sunt convins ca este peste 50%)Ponta a castigat dezbaterea.Asa ca, inainte sa te avanti in discutii de oameni "mari", informeazawinking

| Alphawolf a răspuns (pentru rebelboy19):

Nu conteaza cum a fost Cezar, conteaza ca a maturat cu toti pe jos, a manipulat tot... si nu a "stricat", ci a "construit". Asta conteaza.

Iar cat priveste confruntarile celor doi, esti informat prost, ele au fost castigate de Johannis(conform sondajelor). De ce faci afirmatii si acuzi fara sa stii?

| rebelboy19 a răspuns (pentru Alphawolf):

Asta va fi ultimul meu raspuns catre tine, esti mult prea copil pentru a intelege..sincer nu cred ca ai nici 18 ani ca sa votezi.Nu votezi->n-ai niciun drept moral sa comentezi.
Nu stiu daca am voie sa postez un link, dar voi posta
http://www.evz.ro/sondaj-csci-cine-a-castigat-dezbaterea-prezidentiala.html
Pe langa faptul ca am urmarit dezbaterea, ceea ce inseamna, ca pot sa-mi dau cu parerea, este clar ca Ponta l-a dominat(iohannis habar nu avea pe ce lume este), multi oameni sunt de acord cu mine conform sondajelor;)
Ti-am spus sa ai grija ce vorbesti, risti sa pici de prost.

| Alphawolf a răspuns (pentru rebelboy19):

Desi ai dreptate cu sondajele privind confruntarile celor doi, degeaba ai urmarit dezbaterile daca ai inteles pe dos(atat tu cat si multi altii).

Nu te umfla in pene, inca esti plin de cas la gura, ramai la grupa ta... pana mai "cresti".

| rebelboy19 a răspuns (pentru Alphawolf):

Cand imi permit sa ma umflu in pene am grija sa nu explodez.Ti-am spus ca vorbesti in necunostina de cauza si nu merti efortul sa-ti fac un rezumat al discutiei.

| LonelyLoner92 a răspuns:

Cu siguranta ca se vor schimba multe datorita lui.

| ALGator a răspuns:

Iohannis a beneficiat de cele 10% pe care si le atribuia Ponta. A avut curajul si intelepciunea sa nu incerce sa le obtina prin lupta directa (ceeace i se reproseaza tot timpul de catre media, ca a fost "sters").
Ma astept de la el sa lucreze cu o echipa, sa faca pe Mesia.
Deja alegerea lui a schimbat ceva in România, nu se vede?
Iohannis va fi catalizatorul, treaba o vor face românii.
Daca va reusi cam 50-60% din promisiunile lui initiale va fi un succes. Restul se vor pierde sau ajusta din varii motive.
Pentru economie, inflatie, somaj, crestere nu exista glob de cristal. Periodic se intilnesc sa discute chestiunile astea super specialistii lumii cu premii Nobel in economie si pleaca fara sa ajunga la un consens. Asa ca...
Nu cred ca va reda banii românilor ci demnitatea. Va pune cit de cit cetateanul in centru pentru ca aparatul de stat sa roiasca in jurul lui.
Va forta folosirea CNP-ului si va limita prin mijloace inteligente coruptia.
Cam asta ma astept, dar unele din cele de mai sus nu sint atributele presedintelui. El va trebui sa fie catalizator si mediator. O treaba migaloasa si inceata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa fii dobitoc sa crezi ca se va schimba ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am nici o incredere. Deja fac economii pentru urmatoarii ani in care o sa-mi scada 25% din salariu straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper doar ca Iohanis sa ne reprezinte mai bine si sa nu mai stea nimeni cu fundul la președintele României.
Guvernul votează legi si face schimbări, nu președintele. Pare-se ca tot Ponta rămâne prim ministru. Deci poporul roman nu a castigat nimic deocamdată.

| Teardrop a răspuns:

Iohannis deja a schimbat ceva. Nu pe plan economic, ci pe plan social.
A devenit emblema schimbării și a puterii poporului.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Acelasi can.cat.Toti fac parte din aceeasi brigada.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

NOname,serios?laughingCiteste mai atenta ce ai scris.Pari foarte derutata.laughing Politicienii au toti acelasi self.laughing Ei de cearta ca sa creeze iluzia ca ar fi adversari, si ca sa prosteasca populatia.In caz can nu stiai, presedintele e doar o papusa. Politicienii sunt manusile.Anul asta poarta manusi albastre, la anul galbene, dupa rosii.Iohannis chiar daca ar fi correct, si te asigur ca stie in ce s-a bagat, ii taie aia capul mai ceva ca in Evul Mediu, ca apoi sa fie unul din acele cazuri "neelucidate".E trist ca romanul Inca mai crede in politicieni.Nu s-a invatat minte dupa acesti 25 de ani de teapa plini de m.uie data poporului sub o democratie doar cu numele.Sa nu mai vorbim de perioada dinainte de 1889...

| NOname a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Nu sunt adepta teoriilor conspiraţioniste cretine, cu care au fost îndoctrinaţi unii naivi în goana lor după senzaţional.

Poţi să-ţi afişezi aerele de superioritate când va fi cazul. În problema de faţă, trădeze doar infantilitate şi proastă informare, "Kn0wl3dg3".
Probabil eşti şi tu unul dintre cei care nu a votat şi caută motive ca să-i înjosească şi descurajeze pe cei care au făcut-o. Ruşine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Sa faci un om derutat pentru o afirmatie e destul de grea afirmatia. Fiecare are dreptul la propria opinie. Si daca inca mai crede ca presedintele este cel ce ia decizii asta denota un suflet romantic, liber, puternic si plin de character. Toate cele bune.

| Alphawolf a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

"In caz can nu stiai, presedintele e doar o papusa." - Nu ai invatat nimic din trecut(-ul istoric), esti cat se poate de subiectiv si superficial, esti negativist. In caz ca nu stiai, au fost destule persoane care s-au ridicat deasupra tuturor(politicienilor).

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Alphawolf):

Da.Oamenii care au bancile la picioare.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

No name, zi-ne si noua cum e cu Iohannis ca presidente? laughing

| Voidwithin a răspuns:

Am vazut confruntarea cu el dintre el si Ponta si am observat ca era analfabet in legatura cu situatia romanilor din afara.
Multi l-au votat pentru ca ar fi neamt cu toate ca nu are nici o legatura cu Germania.
Plus ca nu prea poti explica cum de la 30 si ceva % a ajuns la 50%+ si de ce unii imigranti ilegali au ajuns sa voteze.
Kn0wl3dg3 are dreptate dar macar Ponta putea tine un discurs fara sa repete acelasi raspuns la 100 de intrebari.
Acestea sunt opiniile mele.
Romania isi merita soarta pe deplin.
Sper sa mai pui o intrebare asemanatoare peste o luna sau doua, poate atunci o sa ne lamurim mai bine.
Momentan parerile sunt impartite si ura este mare intre romani astfel ca dupa ce am vazut nu se poate ajunge la discutii coerente nici intre politicienii nostri.
Noroc!

| Zenicide a răspuns:

Cel mai mult mi-a palcut ca a identificat problema Romaniei chiar in motto. Lucru pe care nu l-a facut nici-un presedinte pana acum, nicaieri.

| rebelboy19 a răspuns:

Bv baieti si fete un strain ne va conduce taralaughing..sincer eu nu inteleg cum este posibil ca atatia romani sa voteze un strainlaughing..mai ales, ca acel strain este sustinut de Basescu..Basescu care practic a umilit poporul pe timpul crizei, care ne-a umilit cand a refuzat sa plece de la Cotroceni, cand lumea a votat pentru demiterea lui..lumea sincer cred ca l-a uitat pe Boc...mana dreapta a lui Basescu..Si acum, lumea practic l-a votat pe urmatorul Basesculaughing..Sincer,as fi preferat ca Tariceanu sa fie presedinte(Ponta este prea tanar).Dar, o alegere asa de simpla Ponta sau un strain controlat de Basescu. Poporul roman nu invata niciodata...Trist ca locuiesc intr-o astfel de tara..condusa de un neamt

| anonim_4396 a răspuns (pentru rebelboy19):

".Trist ca locuiesc intr-o astfel de tara..condusa de un neamt", trist sa traiesti intr.o tara in care majoritatea oamenilor care voteaza sunt niste idioti. nu vreau sa ma dau destept sau ca stiu ceva din astea ( cine se simte problema lui ) dar toti voi ati ales pe base de 4 ori nu 2, si acum base versiunea 2.0. si se mai ia lumea de aia care nu voteaza laughing, cauta scuze parerea mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ps : mai sus cu "dobitoc" ma refeream in mare nu la tine Alan.

| rebelboy19 a răspuns (pentru alessia5158):

Iar pe tine te frapeaza prostia..PRESEDINTELE ESTE ALES.NOI AM ALES UN STRAIN SA NE CONDUCA.Prietene noi, nu mai traim in monarhie

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate se vede treaba ca suntem condamnati sa traim aceeasi poveste din 2009. Nici nu stiu zau cum sa mai comentez acest vot. Sunt perplex de faptul ca mizeriile turnate ca picatura chinezeasca pe facebook au convins oamenii ca Iohannis e schimbarea. Desigur tinerii frumosi si liberi nu si-au luat bacul, vor democratie cu pumnul, civilizatie si legi prin golaneala si fortarea legilor in folosul lor... Dupa ce tot asa o majoritate ni l-a adus pe Base vorba ta de atatea ori, cu ce-o fi mai deosebita majoritatea de acum? Mai ales incolonata sa voteze pe cineva sustinut de PDL. Jenant, dar le scapa ceva. Le scapa doua lucruri ca batranii acestei tari au cladit-o ca cei care sunt acum tineri sa poata sa-si bata joc de ei si le mai scapa faptul ca Iohannis n-a castigat cu 80 la suta ci cu doar 10% mai mult decat contracandidatul sau.

Lasa-i si tu ca n-ai cu cine sa te intelegi. Traiasca propaganda de facebook.

| alessia5158 a răspuns (pentru rebelboy19):

Ignoranta ta frapeaza---nu numai ca nu cunosti istoria Romaniei,dar numesti "strain" un etnic german nascut in Romania care, desi ar fi putut sa plece, a ales sa traiasca /sa munceasca alaturi de tine, de mine si altii care nu s-au auto-exilat, de nevoie, pe alte meleaguri!

Daca nu cunosti istoria Romaniei :

Neamtul Carol I al Romaniei, nascut in sudul Germaniei la Sigmaringen, a fost domnitorul si apoi regele Romaniei timp de 48 de ani! De numele lui este legata INDEPENDENTA si modernizarea Romaniei."Comandant suprem al armatelor romano-ruse in asediul Plevnei din timpul Razboiului de Independenta (1877-1878), cu o contributie decisiva in acelasi razboi, Carol s-a incoronat rege in 1881, purtand cu nedisimulata mandrie coroana de otel turnata din metalul unuia dintre tunurile turcesti capturate la Grivita"(http://www.descopera.ro/......-romaniei)

Neamtul Ferdinand I al Romaniei, nascut tot in Germania, a fost cel mai iubit rege al Romaniei ---in timpul scurtei sale domnii, Romania a atins un nivel de dezvoltare economica nemaintalnit pana atunci.
Mai mult, in profida sorgintei sale germane, a ales sa actioneze in razboi de partea Antantei luptand impotriva Germaniei!

| rebelboy19 a răspuns:

Voi realizati ce s-a intamplay in seara astalaughingadica e patetic..am ajuns sa fim condusi de straini.Voi nu ganditi cand votati? turul 2 Ponta vs Iohannis. unde credeti ca s-a dus electoratul lui udrea, macovei? cum puteti sa-l sustineti incontinuare pe Basescu, n-ati invatat nici pana acum ca nu e bine cu ellaughingnu inteleg logica..conform BEC aproximativ 400k de oameni au votat in strainatate...si aproape 1 mil de oameni are electoratul lui Udrea, care bineinteles au votat cu iohannis..cum puteti sa sustineti electoratul lui udrea? asa logica n-am vazut.o tara patetica si in momentul de fata traim cel mai rusinos moment al tarii.UN STRAIN NE CONDUCE

| Zenicide a răspuns (pentru rebelboy19):

"Voi realizati ce s-a intamplay in seara astalaughingadica e patetic..am ajuns sa fim condusi de straini."
Mi-e mila de tine.

| Dandanache a răspuns (pentru rebelboy19):

Am mai fost conduși, ani buni și prosperi, de o dinastie germana. Din păcate, imbecilismul patriotard nu îi ajuta pe unii sa înțeleagă asta.

| rebelboy19 a răspuns (pentru Dandanache):

"Imbecilismul patriotard" ma faci imbecil ca sunt patriothappyPe lange faptul ca sunt patriot tin cont totusi de cat de competent cred eu ca sunt oameni pe care ii alegem sa ne conduca.Voi il faceti pe Ponta prost.Dar prostul asta l-a facut de ras pe Iohannis in dezbaterehappy

| Dandanache a răspuns (pentru rebelboy19):

E o diferenta semantica majora intre patriot si patriotard. La fel cum e o diferenta intre patriotism si xenofobie. Dar ca sa le stii, ai nevoie de un minim de cultura generala. Nu il ai. Daca il aveai, cunosteai bucatica aia de istorie care sa iti stapaneasca stupoarea ca Romania va fi condusa de un neamt. Nu il consider pe Ponta prost, doar pe foarte multi dintre votantii lui. Ponta ramane ce a fost: un plagiator, un mitoman notoriu, o marioneta politica, un corupt in lupta cu legalitatea. Extrem de smecher, deloc prost.

| rebelboy19 a răspuns (pentru Dandanache):

laughing)faptul ca un strain este presedinte, este cireasa de pe tortlaughing..si daca tu mi-l descrii pe Ponta ca un corupt, atunci Iohannis, care era condus cu 10 procente conform tuturor sondajelor, cum dracu a ajuns presedinte.Si sunt patriot, dar asta nu se rezuma doar la faptul ca un neamt ne conduce.se rezuma la valoarea votului meu.si s-a demonstrat in trecut cu Basescu, Boc ca votul meu n-a contat pentru ca tara este plina de prosti..eu,nu l-am votat pe Ponta, am votat impotriva regimului Basescu 2(iohannis).in turul 1 speram sa fie Tariceanu ..nici mie nu imi place Ponta, am votat impotriva neamtului.Dar am trait in regimul Basescu atata timp si tot nu am invatat nimic. Electoratul lui Udrea, Macovei au votat cu Iohannis si reprezinta o populatie destul de mare.
Este trist ca s-a ajuns la o astfel de decizie ponta vs iohannis.Iohannis fiind sprijinit de basescu si de acolotii lui, bineinteles ca voi vota impotriva lui.
A, si inca ceva..Iohannis spune ca trebuie sa ne castigam dreptul la vot.
Am castigat acest drept in 89..acum ni-l exercitam..pacat ca sistemul e corupt si avem o tara plina de prosti care pun botul la orice zicea basescu.
Pun, pariu ca daca putea basescu sa participe ar fi iesit presedinte si nimeni, absolut nimeni n-ar fi luptat pentru rusinea care ne-a adus-o

| NOname a răspuns (pentru rebelboy19):

Eşti în eroare...în mai multe privinţe. Se simte în mentalitatea ta spălarea de creiere psd-istă.

Încearcă să te informezi şi din alte surse şi să gândeşti, să cauţi adevărul, nu să adopţi pretinsele adevăruri ale unora!

| Dandanache a răspuns (pentru rebelboy19):

Antena 3 a prezentat 6 motive pentru care Ponta a pierdut alegerile. Niciunul nu se referă la frauda. Trebuie sa fii lovit în cap sa crezi ca intr-o tara în care un partid controlează toate ministerele și toate resursele, organizand alegerile, partidul advers a fraudat peste un milion de voturi. Brava prietene, habar n-ai pe ce lume trăiești.

| rebelboy19 a răspuns (pentru Dandanache):

Prietene..stiu ca lumea l-a votat pe Iohannis, dar sa treci de la -10 procente la +10, intr-un timp asa de scurt, e un semn ca ceva nu este in regula.

| Dandanache a răspuns (pentru rebelboy19):

"e un semn ca ceva nu este in regula."

Nu, e un semn ca esti complet dezinformat. S-au adus multiple explicatii in ultimele zile, inclusiv de la pupitrul televiziunilor loiale PSD. Pe scurt, a fost activat un sector social latent, care de regula nu voteaza, si care nu a putut fi contorizat sociologic.

Istetule, Antena 3 a vorbit in ultimele saptamani doar de fraudele pe care le-a comis PDL la alegerile din 2009. In 2009, Ponta acuza personal ca PDL a fraudat (mai mult decat PSD, cum a ramas declaratia in constiinta publica). E o regula in Romania moderna ca partidul care organizeaza alegerile sa fraudeze mai mult decat chalangerii. De aceea acum si PSD si Antena 3 tac chitic, pentru ca stiu au pierdut sub forta unui val social, si nici macar turismul electoral nu i-a ajutat sa se apropie de postura de castigatori.

Primele tale alegeri? Doar 19 ani? Mai ai multe de invatat. Mai treci cand schimbi statutul. E mai bine vazut un smartboy decat a rebelboy.

| rebelboy19 a răspuns (pentru Dandanache):

Am 22 de ani, sunt la facultate.
Problema fraudei a existat mereu.Ambele parti au fraudat.Sunt convins ca la un search rapid pe google, voi gasi nereguli in privinta alegerilor (si de partea PSD si de partea ACL). Propaganda basista s-a concentrat pe diaspora si Iohannis a postat imagini cu oameni la cozi uriase ca sa-si exprime votul.Acum,multi au pus botul la chestia asta.Nimeni nu tine cont ca la alegerile precedente s-a intampinat aceeasi problema.Alegerile din 2009, la fel, in strainatate oamenii nu putea vota.O alta propaganda basista este cea care are la baza comunismul.Din nou, multi oameni au pus botul. Vorbim despre comunism dupa 25 de ani de la revolutiehappy. Asta ca o mica paralela la discutie.
Acum, bineinteles ca nu mi se pare normal ca la un astfel de avantaj electoral, Ponta sa piarda.Intr-adevar foarte multi oameni au votat(ceea ce este un lucru bun) si toate sondajele il anuntau pe Ponta presedinte(am inteles ca se putea paria la alegeri si Ponta era favoritlaughing).Ti se pare normal, ca PSD-ul sa fraudeze daca sunt in frunte? Nu ma intelege gresit, sunt convins ca au existat fraude de ambele parti ale taberei, dar sunt convins ca tabara lui Iohannis a fraudat mai mult.Totusi,se pune intrebarea:cate voturi sa furi? Nu cred ca este posibil sa furi 1 mil de voturi.Voi l-ati votat. Poporul intr-adevar a decis pe cine vrea presedinte.Si asta pe mi se pare demn de mila si patetic pentru tara noastra.S-a adeverit ca tara este plina de prosti.
Referitor la postul Antena 3.Consider ca este cel mai bun canal de stiri din tara.Ei fac propaganda psd-ista, dar sunt loiali si mereu demonstreaza ceea ce spun.Si urmeaza intrebarea:ce alt post poate sa concureze cu ei? B1 tv cu imbecili ca Baciu(o imitatie ieftina si de proasta calitate la lui Badea), Turcescu(care practic s-a facut de ras cu scandalulu lui idiot despre informatori)sau Cristoiu (care a fugit de la antena 3 dupa multi anie de campanie anitbasescu ca acum sa-l pupe-n curlaughingB1tv, televiziunea PDL-ista face doar propaganda imbecila unde foarte multi idioti chiar pun botullaughing
Trist ca traiesc intr-o astfel de tara, unde votul majoritar al idiotilor si prostilor decid soarta noastra

| Dandanache a răspuns (pentru rebelboy19):

".Ti se pare normal, ca PSD-ul sa fraudeze daca sunt in frunte? "

Esti incredibil de naiv. Unde in frunte era PSD-ul? In statistici? laughing Ce sa zic, a fost suficient...ca sa piarda. rolling on the floor Ai vazut, domnule student, listele supliementare si reportajele din ziua votului? Cum mama dracului sa fraudeze mai mult un partid decat chiar partidul care organizeaza alegerile? Ai facut la scoala istorie, macar asa un pic? rolling on the floor rolling on the floor

Antena 3 e cel mai bun post pentru tine? Ma rog, eu zic ca e cel mai infect, dar tocmai l-am vazut pe Gadea afirmand raspicat ca atunci cand un presedinte castiga la o diferenta de un milion de voturi, legitimitatea lui nu poate fi contestata. Omul fuge de cuvantul "frauda" ca dracu de tamaie.

"S-a adeverit ca tara este plina de prosti."

Ca nu au votat un plagiator angajat in masuri discretionare, pentru propriul partid? Nu, prost trebuie sa fii atunci cand pretinzi cuiva sa il voteze pe Ponta. Din dialogul pe care l-am avut cu apologetii PSD pe internet, nu am intalnit inca unul copt la cap, educat, care sa stie altceva decat propaganda inculcata de oficioasele socialiste. Si cand un pustan vine si imi spune ca A3 e cel mai bun post din tara, deja m-am prins cat il duce capul. Ai totusi o farama de inteligenta. B1 e la fel de infect.

| rebelboy19 a răspuns (pentru Dandanache):

Prietene,eu am vazut ca Ponta era favorit, ca avea 10 procente peste Iohannis. Situatia s-a schimbat dramatic intr-un timp foarte scurt.Asta sta la baza ipotezei mele.Si am spus clar ca ambele tabere au fraudat, doar ca inclin sa cred ca tabara lui Iohannis a fraudat mai mult.
Acum, daca tu esti naiv sa crezi, ca doar partidul care este la putere are posibilitatea sa fraudezelaughing atunci imi pare rau de tine.
Si am spus clar ca a fost votat legitim.
Sincer, eu nu am votat cu Ponta..am votat impotriva lui Iohannis si taberei lui.Dar, Ponta asa cum il consideri tu(un plagiator, smecher etc.) a maturat cu Iohannis pe josbig grin. Ponta asa prost cum e considerat de multi l-a facut praf pe Iohannis in dezbatere.Habar nu avea unde se afla cea mai mare comunitatea de romani(Italia).Si din diaspora au venit aproape 400 de mii de voturi.In dezbaterea aceea Ponta a demonstrat clar ca e peste el ca presedintewinking
Antena 3 este cel mai bun post de stiri din Romania.Se poate face simplu prin eliminare..nu gasesc un alt post mai capabil decat Antena 3. B1tv(televiziunea PDL-ista) e praf, are oameni atat de.e suficient sa te uiti la Baciu si te lamurestilaughing
Si totusi, daca doresti sa-mi raspunzi la posturi ai macar bunul simt de a raspunde la toata fraza nu doar la ce crezi tu ca poti da replica

| ALGator a răspuns (pentru rebelboy19):

Rebelboy, Iohannis nu e un "strain", e cetatean român ca si tine (presupun ca esti). Vorbeste si gindeste româneste mai corect decît 80% din românii cu pedigri de român.
In general vorbind, optiunea românilor pentru Ponta sau Iohannis a fost aceea intre "mindria de a fi român" si "o scula de incredere la casa omului, bormasina nemteasca". Realitatea ne arata ce au preferat acesti români. Dezamagire mare pentru unii ca "mindria" a picat pe locul doi.
Rezultatele se vad in Martea Alba de ieri. Blocarea imunizarii demnitarilor corupti e o masura istorica de care se bucura toti românii verzi si adevarati (asa cum le place sa se autodenumeasca). Mai putin cei care au transformat buzunarul compatriotilor lor intr-o roata de Svaiter, adica plina cu gauri pe care le-au rontait ei de 25 de ani.

La TV Tariceanu a aparut la trei rînduri in urma lui Ponta (el insusi ca un soricel intrat la apa), cuminte si spasit in spatele altor psd-isti. Ditamai fost Prim Ministru. Acesta e presedintele pe care ti-l doreai?

Personal ma multumesc cu roadele mai modeste dar consistente care ar rezulta de pe urma rolului de catalizator al noului presedinte. Nu am de gind sa-l iau la mine acasa (in cazul asta as prefera o fiinta mai gingasa, o actrita iubita, numeste tu una).

Ar fi multe de discutat.

| Dandanache a răspuns (pentru rebelboy19):

Am uitat sa iti dau replica la ceva? Raspunsul tau e o lista lunga de elucubratii, daca crezi ca ai produs ceva relevant si eu nu am raspuns, indica-mi fraza.

"Acum, daca tu esti naiv sa crezi, ca doar partidul care este la putere are posibilitatea sa fraudezelaughing atunci imi pare rau de tine."

Nu e vorba despre ce cred eu, e vorba despre ce stiu. Problema e ca tu esti un neavizat care a dovedit ca nu are notiuni elementare de istorie. E ca si cum as vorbi cu o tață la taraba in piata. Asadar, daca erai macar un pic cultivat, ai fi stiut ca in Romania monarhica partidele care organizau alegerile castigau intotdeauna. Frauda electorala a partidelor aflate la putere functioneaza si azi, citeste cartile lui Thomas Gallagher. E si logic. Partidul care organizeaza alegerile controleaza toata administratia: primarie, politie, jandarmerie etc. Controland in mod legal alegerile, partidul are o fluiditate mai mare in a controla si partea ilegala a acestora. Spre deosebire de tine, eu nu sunt apologetul vreunui partid, astfel incat sa exclud din principiu ca partidul favorit a fraudat mai putin decat ceilalti. O spun clar. In 2009 PDL a fraudat mai mult ca PSD, in 2014 PSD mai mult ca ACL. Si astea pentru ca ambele au avut puterea sa o faca.

Fara indoiala, Ponta e mai smecher decat Johannis. Mai abil cu cuvintele, dar mai venal si manipulator. La smecherie si demagogie, matura cu Johannis pe jos. Dar eu prefer un om care pare mai onest, desi mutalau, decat unul cu elocinta, dar fara scrupule. Istoria omenirii e plina de conducatori fara voce, dar buni guvernanti. Rebele, eu nu vreau ca presedinte un mongoloid care vorbeste mult, nu asta e relevant. Acum fiecare alege cum simte.

"nu gasesc un alt post mai capabil decat Antena 3. "

Pentru ca fie nu cauti, fie nu poti sa intelegi. Ce ar fi sa cauti un post obiectiv, neimplicat politic? Ce-ar fi sa te uiti la Digi TV, postul care a fost declarat o buna parte a opiniei publice ca fiind cel mai impartial in relatarea alegerilor. In felul asta, reusesti sa afli si tu cand minte B1 si cand minte A3.

| rebelboy19 a răspuns (pentru Dandanache):

Nu stiu din ce post al meu reiese faptul ca sunt nul in istories.Am dat eu oare de inteles ca nu stiu ce partid organizeaza alegerile? Citeste intreg postul si dupa poti sa fii in masura sa dai un raspuns.Eu am spus clar ca este o ipoteza a mea, o parere a mea.O parere care mi-am format-o pe baza faptului ca erau in frunte si nu aveau nevoie sa fraudeze.Totusi,este irelevant cine a fraudat mai mult.Am postat mai sus ca a fost un vot legitim si ca este imposibil sa furi 1 mil de voturi.Iar tu, sa-mi spui mie ca doar partidul care este la putere, are posibilitatea de a fraudalaughing)este cel putin stupid.Cauta pe GOAGLE si vei vedea ca la foarte multi romani votul a fost cumparat, mai ales in diaspora.
Dar, repet, frauda sau nu, este imposibil sa furi 1 mil de voturi.A fost votat de voi.
Tu n-ai inteles ca nu votezi doar omul.si asta e trist. votezi si oamenii din spate. Faptul ca acum ceva timp PDL-ul era urat de oameni? Vasile blaga, Udrea, Macovei, Ungureanu, Boc..Este trist ca avem o memorie scurta si am uitat ce au facut cu tara noastra.Acum,dat fiind faptul ca Iohannis a iesit presedinte din alianta provizorie PNL+PDL + faptul ca era sustinut de multe electorate cum ar fi Udrea,Macovei etc.,tu esti chiar atat de naiv incat sa crezi ca aceeste persoane nu vor primi o bucata din placinta? Din pacate nu votezi omul la alegeri,trebuie sa tii cont si de cine il sustinewinking(pentru a nu fi ignorant)
Am televizor,sunt perfect de capabil sa decid la ce ma uithappyTu crezi ca daca un post este PSD-ist sau PDL-ist sau cum vrei tu sa-i spui, ar trebui sa nu ma uit? din ce motiv? Ca for face propaganda basista sau psd-ista? Sa-ti spun ceva, atata timp cat oamenii demonstreza ceea ce spun, mi se pare perfect normal si corect. Spre deosebire de tabara basista, Antena 3 are oameni capabili si competenti.Au foarte multe plusuri din partea mea si este intr-adevar cel mai bun post de stiri(nu ma refer numai la partea politica).Si inca ceva, sunt de parere ca orice post tv respectabil isi permite sa faca propaganda.Iar un post ca Antena 3, care pe langa faptul ca au oameni extrem de capabili, intotdeauna au pus degetul pe rana si au exprimat mereu date concrete.
Ce trebuie sa retii de aici este urmatorul fapt:Iohannis este un presedinte legitim al romanilor si faptul ca pe viitor vom fi condusi din nou de gasca lui Base, este doar vina voastra.

| rebelboy19 a răspuns (pentru ALGator):

Singura problema care m-a deranjat e urmatoarea:Habar nu aveam ca exista atata ura impotriva lui Ponta ca sa se ajunga la astfel de masuri drastice sa fie votat un neamt presedintelaughing. Acum, esti de acord cu mine ca este un minus foarte mare sa fii neamt si sa participi la presidentia. Chiar si dupa acea dezbatere, in care a fost umilit pentru ignoranta de care a dat dovada lumea tot l-a votat.Am realizat acest lucru tarziu, in ziua alegerilor am intrat pe internet sa vad parerea oamenilor.Acest vot nu a fost pentru Iohnnis a fost impotriva lui Ponta.Iar faptul ca multi oameni au fost indusi in eroare sa creada ca Iohannis va fi peste Ponta cu planurile lui sau mai stiu eu ce(nu sunt naiv sa cred astfel de cretinisme) este trist.Dar asta este, ne meritam soarta din belsughappy..si inca ceva.Intotdeaua,dar absolut intotdeaua partitul care este la putere va primii critici, este perfect normal.Asta este datoria opozitieiwinking..Chestia este sa aiba si ceva la baza propagandei lorbig grin
Atat am avut de spus, discutia este de prisos in acest moment.

| ALGator a răspuns (pentru rebelboy19):

Nu, nu sint de acord cu tine la niciun fel de referire pe care o faci la "nemti".
Ai accepta o nationala de fotbal cu un antrenor neamt?
Dar iti dau dreptate, discutia e de prisos.

| Dandanache a răspuns (pentru rebelboy19):

"Am dat eu oare de inteles ca nu stiu ce partid organizeaza alegerile?"
Si te-am acuzat eu undeva ca nu stii? Ia reciteste. laughing

"Iar tu, sa-mi spui mie ca doar partidul care este la putere, are posibilitatea de a fraudalaughing)este cel putin stupid"

Si am zis eu asta? laughing Fratica, tu ratezi cam tot ce iti scriu, esti grabit? Nu, neica, am spus ca partidul care organizeaza alegerile fura MAI MULT decat ceilalti, pentru ca pleaca din start cu sacul mai mare.

"Si inca ceva, sunt de parere ca orice post tv respectabil isi permite sa faca propaganda."

Jurnalistic vorbind, un post care face propaganda nu este, deontologic, respectabil. laughing Este doar un oficios. Asa ca laudatio-ul venit "din partea ta" e absolut irelevant. Nu am spus sa nu te uiti la A3, fiecare se uita la ce i se potriveste, si tie iti vine manusa. Incerca doar sa intelegi ca nu vei convinge pe cineva care nu slugareste politic ca A3 este un post respectabil. A3 are si lucruri bune, recunosc - reportajele lui Carmen Avram. Ce face Badea, Gadea, Ursu, Dana Grecu nu e insa jurnalism, e doar servilism. Am vazut atatea minciuni ordinare incat nu cred ca i-as mai putea lua vreodata in serios.

| AvalohAlyn explică (pentru rebelboy19):

Omule,si ce daca un neamt conduce Romania? Si regele Carol era de origine germanica si ne-a condus cu cinste si cu mandrie.Iohannis e sas, nascut in Transilvania.Nu inteleg, de ce e asa rau sa te conduca un strain, daca e competent si ales de popor si va face treaba nu vad care e problema.

| rebelboy19 a răspuns (pentru Dandanache):

Nu ajungem nicaieri cu discutia..este vorba de o diferenta de opinii despre nimiclaughingnu conteaza cine a fraudat mai mult s-au mai putin.Si nici nu-si mai are rostul, alegerile s-au terminat, oamenii au votat.Am intrat pe acest site doar pentru a vedea campania electorala online happy..si spre surprinderea mea Ponta a avut o sustinere foarte proasta pe internet.
Am vrut doar sa vad opinia oamenilor, nu am avut nicio intentia sa fac o dezbaterelaughing
Sa speram ca nu va fi mai rauhappy

| Razy007 a răspuns:

Iohannis va investi banii, nu ii va da pensionarilor.
Ca urmare, economia va creste, banii din buget se vor inmulti, lucru ce va duce la cresterea veniturilor populatiei.
Totusi, exista Ponta ca premier si sunt sigur ca ii va pune bete in roate. Ce sa mai spunem de parlament, care este majoritar PSD...
Jos Ponta!

| Razy007 a răspuns:

Foarte corect, alessia5158.
Daca nu o spuneai tu, ma simteam obligat sa o spun eu.
Am impresia ca aici vorbesc oameni care nu cunosc nici pic de istorie. Iohannis are ceva din demnitatea unui monarh. Un monarh nu vorbeste toata ziua prostii la tv, iar daca spune ceva, totul este scurt si la obiect.
Vreau sa imi spuneti cand a vorbit ultima data Regele Mihai la tv. Acum cativa ani in parlament, nu?
Ganditi inainte sa vorbiti!

| Razy007 a răspuns:

Ponta si comunistii lui sunt corecti?
In Arges, Dambovita si alte judete din sud s-a practicat turismul electoral pe liste suplimentare LA GREU. Am fost martor la asta.
Primarul din localitatea mea este PSD si un baron local care ne conduce de peste 20 de ani prin frauda electorala. Este fiert de nervi si stie ca intr-o buna zi va veni duba, dupa ce a avut loc recent un control in primarie. Acum chiar nu mai are cine sa il scape.
Nu este un caz izolat. Tara e plina de astfel de oameni, iar in cativa ani vor infunda puscariile.
Daca detii un creier, FOLOSESTE-L CORECT!

| rebelboy19 a răspuns (pentru Razy007):

Comunism?laughing))au trecut 25 de ani de la revolutie si tu vorbesti de comunism