| Ben1234 a întrebat:

La 15 ani te poti angaja?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poti angaja si de la 15 ani, dar numai cu acordul parintilor, conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„Art.13.
(1)Persoana fizicã dobândeşte capacitate de muncã la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizicã poate încheia un contract de muncã în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul pãrinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activitãţi potrivite cu dezvoltarea fizicã, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacã astfel nu îi sunt periclitate sãnãtatea, dezvoltarea şi pregãtirea profesionalã.
(3)Încadrarea în muncã a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisã.
(4)Încadrarea în muncã a persoanelor puse sub interdicţie judecãtoreascã este interzisã.
(5)Încadrarea în muncã în locuri de muncã grele, vãtãmãtoare sau periculoase se poate face dupã împlinirea vârstei de 18 ani; aceste locuri de muncã se stabilesc prin hotãrâre a Guvernului."

| Ben1234 explică (pentru Ioandelasal):

La pus marfa pe rafturi sau la depozite de împachetat colete, merge cu acordul parintilor?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ben1234):

Da, se poate.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Aceste informatii reies din lege si anume Codul Muncii reprezentat de Legea 53/2003 (actualizata)

art. 13

(1) Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.

(2) Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională.

(3) Încadrarea în muncă a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisă.

Deci da la 15 ani poti lucra cu acordul parintilor!

| ReddY25 a răspuns:

Da,încearcă

| LisaJulie a răspuns:

Nu! Mai trebuie sa aștepți un an! La 16 ani te poți angaja cu acordul părinților

| Ben1234 explică (pentru LisaJulie):

Eu am inteles ca la 15 ani te poti angaja cu acord si la 16 ani fara.

| LisaJulie a răspuns (pentru Ben1234):

Poate la împărțit de pliante! În alte locuri nu cred!