| Corina_Apetri_1996 a întrebat:

La 5 m de gardul unei scoli se poate deschide un magazin mix cu bauturi alcoolice si tigari fara a exista probleme?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din cate stiu nu exista o lege sau alt act normativ care sa prevada distanta minima.
Conform HG nr.128/1994, citez:
"ART. 1. În incinta unităţilor de învăţământ de toate gradele, a căminelor şi locurile de cazare pentru elevi şi studenţi, în curţile acestor imobile, precum şi pe trotuarele sau pe aleile de acces în aceste unităţi, se interzice comercializarea ori expunerea spre vînzare a băuturilor alcoolice, a tipariturilor şi înregistrărilor audio şi video cu conţinut obscen.
  În spaţiile prevăzute la alin. 1 - cu excepţia celor afectate învăţământului superior - se interzice, de asemenea, şi comercializarea ori expunerea spre vînzare a tigarilor şi a celorlalte produse din tutun.
  ART. 2
  Prevederile art. 1 se aplică şi agenţilor economici care deservesc bufetele de incinta sau asigura aprovizionarea elevilor şi studenţilor cu produse de panificatie şi băuturi răcoritoare, având, în acest scop, acceptul de funcţionare din partea conducerilor unităţilor de învăţământ respective."