Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa imi deschid un magazin alimentar.
O parte din marfa (tot in afara de bauturi alcoolice, tigari, paine, cornuri, lactate) sa o cumpar din depozite/en-gross-uri eu personal pentru a avea preturi stabilite de mine pentru ca in zona in care vreau eu sa imi deschid e concurenta.
Intrebarile:

1. Exista vreo lege care nu ma lasa sa achizitionez independend acea marfa atata timp cat eu platesc TVA-ul pe respectivele produse? Daca am voie, ce trebuie sa fac "?

2.Care sunt principalele documente de care am nevoie pentru a-mi deschide magazinul, pe langa declaratia pusa la fisc(primarie).

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu exista nici o lege care sa-ti spuna de unde sa-ti achzitionezi marfa.
2.Trebuie sa ai o firma infiintata, cu obiectul de activitate comert, cel mai simplu un SRL sau SRL-D, daca indeplinesti conditiile prevazute de OUG nr.6/2011.

| valentino52 a răspuns (pentru Ioandelasal):

SRL-D nu recomand pentru alimentara, pentru ca nu ai voie sa vinzi alcool si tigari de nici un fel si o alimentara fara tigari... e cam falimentara.

2 răspunsuri:
| Vutulica a răspuns:

Te-as sfatui sa te consulti cu un apropiat care are un magazin sau sa mergi la primarie.