| DangerF a întrebat:

La cat timp se plateste impozitul auto?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului fiscal, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 472.Plata impozitului
  (1) Impozitul pe mijlocul de transport se plăteşte anual, în două rate egale, până la datele de 31 martie şi 30 septembrie inclusiv.
  (2) Pentru plata cu anticipaţie a impozitului pe mijlocul de transport, datorat pentru întregul an de către contribuabili, până la data de 31 martie a anului respectiv inclusiv, se acordă o bonificaţie de până la 10% inclusiv, stabilită prin hotărâre a consiliului local. La nivelul municipiului Bucureşti, această atribuţie revine Consiliului General al Municipiului Bucureşti."

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1 data pe an

| badriel a răspuns:

Pai o data pe an