| kMirke a întrebat:

La cate absente si media la purtare nu se mai ia banii de liceu?
Eu stiu ca la 20 de absente nu se mai ia, dar si media la purtare?
Eu stiu ca la 8, eu o am 9..
sad

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MEC nr. 4839/2004, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.3.(1) Sprijinul financiar prevăzut în cadrul Programului naţional de protecţie socială "Bani de liceu" se acordă lunar, în cuantum de 180 lei pe lună, la începutul anului şcolar, pe perioada cursurilor şcolare, inclusiv pe timpul pregătirii şi susţinerii examenului de bacalaureat sau de diplomă şi pe perioada practicii în producţie.
(2) Sprijinul financiar se sistează în următoarele situaţii:
- elevul absentează nejustificat minimum 20 de ore, la diferite discipline de învăţământ;
- elevul a fost eliminat de la cursuri pe o perioadă de 3-5 zile, conform prevederilor art. 108 alin. (2) lit. e) din Regulamentul de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ministrului educaţiei şi cercetării nr. 4.747/2001;
- elevul a obţinut sub nota 7 la purtare;
- elevul nu mai frecventează cursurile unităţii de învăţământ sau a fost exmatriculat."

| kMirke explică (pentru Ioandelasal):

Deci, inca mai iau bursa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru kMirke):

Da, o mai primesti.

5 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Nu se mai ia bani. ca "e" maxim 50. bine ma. esti pe calea cea buna

| CataCatalin96 a răspuns:

La 10 absente ..scade 1 punct. si nu ti se mai dau banii...sa daca iti dau iti dau mai putin!

| Cristi_3697 a răspuns (pentru CataCatalin96):

Eu am avut 120 de absente intr-un semestru si tot am luat banii.