| anonim_4396 a întrebat:

La cate luni lucrate ai dreptul la concediu

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

La 1 luna de zile lucrate, beneficiezi de aproximativ 2 zile de concediu. Dupa 6 luni ai dreptul sa-ti iei concediu de odihna.(majoritatea angajatorilor sustin asta desi contravine codului muncii). In mod normal ai avea dreptul la la fiecare luna lucrata, dar ma-ndoiesc sa se respecte acest drept al fiecarui angajat.

7 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Am auzit ca legea s-a schimbat si ca poti avea concediu dupa chiar o luna dar numai cate zile ti se cuvin intr-o luna. Adica daca ai dreptul la 21 zile pe an, le imparti la 12 luni si vezi cat ai dreptul intr-o luna sa stai in concediu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Ai dreptul la concediul de odihnă după o perioadă de minim 9 luni lucrați consecutiv la aceași unitate.
Minimul de zile de odihnă este 21 de zile.
Dacă ai întrerupere pe cartea de muncă o singură zi, ești nevoită să aștepți 9 luni pentru a te bucura de concediu.
Concediul medical îl poți lua mai repede, după minim 3 luni de zile lucrate efectiv.
Concediu plăcut.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

6 luni

| doinisor a răspuns:

La 12 luni lucrate ai dreptul la concediu este lege.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Care este legea? in codul muncii nu am gasit un astfel de termen...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa cate luni lucrate efectiv ai dreptul la concediu medical(ex. viroza)?

| marcel2277 a răspuns:

10 luni