Întrebare recomandată | LanguageMaster a întrebat:

La ce instituții de stat se angajează traducători şi interpreți?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Ministerul de Externe. Posibil și la altele, dar aici sigur.
Recomand totuși o carieră la instituțiile europene - traducătorii au acolo (cred) cea mai mare proporție printre angajații permanenți.

| LanguageMaster explică (pentru mihai69):

Dar presupun că doar filologii care îşi cunosc extrem de bine limba/limbile sunt angajați?

| mihai69 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Nu; se dau examene. Și evident, trebuie să ai un atestat.

| LanguageMaster explică (pentru mihai69):

Dar sigurat sunt bine plătiți?

| mihai69 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Tu ce crezi?

| LanguageMaster explică (pentru mihai69):

Presupun ca da!

6 răspunsuri:
| dragosbogdan001 a răspuns:

Cum a spus si Mihai, la Ministerul de Externe e cel mai bine. Poti sa gasesti posturi de "translator" si in alte parti, dar acesta e cel mai la indemana.