| anonim_4396 a întrebat:

La decesul unuia dintre soti in cazul in care sotul ramas are copii din casatoria anterioara cine participa la succesiune

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La succesiune participa intotdeuna sotul supravietuitor si copiii celui decedat, indiferent din ce casatorie sunt. Copiii sotului supravietuitor, din casatorii anterioare, nu au calitatea de succesori.

mira
| mira a răspuns:

Numai sotul supravietuitor are dreptul la succesiune daca nu s-a produs infierea legala a copiilor lui de catre sotul decedat.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Pune intrebarea unui avocat la:
http://www.dreptonline.ro/utile/intreaba_avocat.php

| ikram a răspuns:

Rusele de gradul I, daca sunt (adica copii defunctului, nu copii sotului supravietuitor din casatorii anterioare) si sotul supravietuitor.

Daca nu avea copii atuncii vin la mostenire rudele de gradul II (adica parintii, fratii si surorile defunctului) si sotul supravietuitor.