| anon222222 a întrebat:

La facultate, pentru bursa sociala trebuie se declar si alocatia la "venituri obtinute de catre solicitant"?

Am luat alocatie 3 luni din cele 12 luni precedente pe care mi le cere la venituri, dar nu stiu daca alocatia de stat pentru copii se incadreaza la "toate veniturile nete cu caracter permanent realizate de membrii familiei (inclusiv solicitant), supuse impozitului pe venit. Prin venituri nete se înțelege totalitatea sumelor primite / realizate de persoana singură, respectiv de fiecare membru al familiei, reprezentând valoarea obținută după aplicarea cotei de impozitare asupra venitului impozabil". HELP

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.10, ali.(5) din Criteriile generale de acordare a burselor și a altor forme de sprijin financiar de la bugetul de stat pentru studenții și cursanții, din învățământul superior de stat, învățământ cu frecvență, aprobate prin Ordinul ME nr. 6463/2023, cu md. si compl. ulterioare, citez:
  "(5) Bursele sociale se acordă, pe baza prevederilor metodologiei proprii stabilite de către senatul universitar, la propunerea consiliului de administraţie, ca urmare a consultării cu reprezentanţii studenţilor, inclusiv cu organizaţiile studenţeşti din instituţia de învăţământ superior de stat."
Asa fiind va trebui sa vezi regulamentul de burse a institutiei de invatamant superior, interesandu-te la rectorat sau decanat sau sa-l citesti de pe site-ul oficial al acesteia, avand in vedere ca in Criterii nu sunt prevazute veniturile luate in calcul.

| sierra1 a răspuns:

Dacă nu vrei să returnezi la un moment dat ceea ce nu erai intreptățit, declară TOATE veniturile