| Joker3134 a întrebat:

La o bătaie la serviciu doar un pumn gen ai dosar penal sau doar amenda?

9 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Gen un pumn gen care nu se vede gen nu face nimic gen, dar dacă gen îl bagi gen în spital gen atunci gen faci închisoare gen.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Hai sa iti spuna baitul ce a patit in noiembrie 2018 la fabrica unde lucra. Eu personal m-am batut la servici cu un coleg din cauza ca m-a umilit prin cuvinte (m-a luat la misto din simplul motiv ca sunt cum sunt eu si ca nu o ard pe smecherie si manele ca el, in fine sunt multe de spus) si eu ca sa ma razbun l-am scos din sarite spunand niste lucruri nu tocmai placute despre prietena lui si despre maicasa (avand in vedere ca si el mi-a adresat niste cuvinte jignitoare la adresa mamei = asta inseamna razboi), asa ca dupa un schimb de replici dure si cu mult tupeu si curaj m-am dus in fata lui si i-am zis "daca ai sange in pu+la hai sa ne batem chiar acum" si el a lasat cutia cu piese de-o parte si a sarit primul la bataie. Ce vrea sa insemne asta? adica mi-a raspuns provocarii, pentru ca daca era baiat destept m-ar fi suportat pana se termina schimbul 2 in ziua respectiva si baiatul la ora 19:47 a rabufnit. Dupa ce ne-am batut parte in parte vreo 7 minute despartindu-ne colegii a venit sefa de echipa si ne-a facut referat la amandoi, eu in final nu m-am mai dus la munca. Desi chiar daca m-am batut la locul de munca m-a durut in 14 cum s-ar spune si asa baiatul a invatat o lectie importanta ca atunci cand cineva te umileste din vorbe ii da-i replica cat poti si cat te duce capul iar in final se lasa cu cafteala. Eu personal nu am primit nici un fel de dosar, nimic acum depinde si ce fel de loc de munca e fie el o fabrica s-au magazin.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Aici ai raspunsul la intrebarea ta:
https://www.codulmuncii.ro/integral.php
https://www.codulmuncii.eu/
La munca o gluma se face asa intre baieti dar cand lucruriile devin serioase atunci nu mai e cale de intoarcere. De preferat in cazul in care te provoaca cineva si tu te-ai saturat sa ii dai replica, fie pleci la seful tau si ii spui, fie te duci la baie si te calmezi un pic.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Dosar penal în cazul în care îți face plângere penală pentru loviri și alte violențe si de obicei se da amendă si in final terminanduse cu desfacerea contractului individual de munca.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu uita in viata totul se plateste nimic nu e gratis poate doar oxigenul, lumina soarelui si dreptul de a alege ce vrem sa facem cu viata noastra.

| Demidol a răspuns:

Pumnul ala poate fi puternic si cu urmari grave. Rezultatul conteaza, nu cu ce ai dat. Si mai conteaza si disciplina la serviciu. Daca seful cere, poate fi rau de tot.

| De3ox a răspuns:

Nu are importanta daca e "la serviciu" sau oriunde altundeva, importante sunt alte aspecte precum, circumstanțele în care s-a petrecut conflictul, traumele pe care le are victima, și bine înțeles dacă victima depune plângere penala, dacă victima nu depune plângere penala nu se întocmește dosar penal, dacă victima face doar o simpla plângere la politie cel mai probabil, făptașul va primi amenda, dacă victima iartă nu se da nici o sancțiune, decât dacă, abia aici intervine "la serviciu" și comisia de disciplina de la locul respectiv de munca decide sa sancționeze participanții la conflict, iar dacă victima duce dosarul în instanta consecințele în cazul în care i se va da dreptate de cauza vor fii pentru faptaș, conform legii urmatoarele:
Art. 193
Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

| ArmandB a răspuns:

Crede-mă că un pumn costă foarte mult, dar depinde de cine a dat primul. Daca cineva te lovește și tu dai înapoi intra ca autoapărare, iar daca tu dai primul poți avea dosar penal.

| Alexandrapaaa a răspuns:

Dosar penal în cazul în care îți face plângere penală pentru loviri și alte violențe.De obicei se da amendă.