| Catalin0486 a întrebat:

La Universitatea Bucuresti se tine cont de prezenta la cursuri sau seminarii pentru a participa la examene

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La mai toate universitatile la care esti inscris la cursuri la zi se tine cont de prezenta la seminarii. La cursuri depinde de profesor, in general nu se face prezenta

| minrest a răspuns:

In principiu, se tine cont de activitatea, nu prezenta la seminarii. Cum poti avea o activitate nefiind prezent? Oricum, aici e vorba de un punct, maxim doua. Iar cursul, profesorul isi anunta pretentiile de prezenta. Unii cer 50%, iar multi nu cer prezenta la curs. Tendinta este ca pretentiile de prezenta la curs sa fie din ce in ce mai mici. Dar sa iti mai spun ceva, Universitatea nu se face ca sa treci cu 5. In cercetare raman doar primii, o metoda stiintifica deprind si cei din linia a doua, profesori devin cei ce pot lua apoi titularizarea, iar ultimii nu se aleg cu nimic.