| anonim_4396 a întrebat:

La vara eu si prietenul meu vrem sa plecam in Franta in vacanta. O sa mergem doar eu si el. El are 19 ani. Intrebarea e, pot iesi din tara cu el? Am nevoie de procura de la ambii parinti sau poate semna doar unul?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Declaratia notariala trebuie semnata de catre ambii parinti, asa cum ti-a raspuns Ioandelasal.
In plus, prietenul, desemnat in declaratie ca insotitor al tau, are nevoie de extras de cazier judiciar --- politia de frontiera nu va permite iesirea ta din tara daca insotitorul nu are acest document!

p.s. pe site-ul oficial al politiei de frontiera(http://www.politiadefrontiera.ro/) in sectiunea "Conditii de calatarie" -cetateni romani-minori vei gasi toate informatiile necesare tie, inclusiv contimutul si forma declaratiei notariale.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca la data iesirii esti minora atunci ai nevoie de declaratia notariala (nu procura) a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in Franta si indica drept insotitor major pe prietenul tau. Numai cu declaratia unuia nu te vor lasa sa iesi din tara.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti majora, nu ai nevoie de nici o procura. daca esti minora, ai nevoie de procura notariala din partea ambilor parinti care sa precizeze foarte clar ca esti in grija si raspunderea unui adult (prietenul tau) si ca el e responsabil pentru tot ce ti se intampla in afara tarii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Declaratie de la ambii parinti

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să ai C.I. sau Paşaport valabil!
Iar dacă nu eşti însoţită de părinţi şi vei fi minoră la acea dată, ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că sunt de acord cu călătoria ta + TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR ( în acest caz, prietenul tău - menţionat în acea Declaraţie )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!