| BiuL a întrebat:

Legat de art. 213 Cod Penal, abuzul de incredere, infractiunea se refera la bunuri mobile, s-ar putea intelege prin bunuri mobile si bani? In speta o persoana a dat bani alteia acum cateva luni pentru a-i cumpara un telefon din alt oras, telefon pe care nu l-a vazut nici pana acum, si evident nici banii nu i-a recuperat. Ce solutii are? Doar pe parte civila? Ceva gen raspundere contractuala delictuala? Eu sunt studenta la drept si mi-a fost cerut sfatul dar nu stiu exact ce sa ii spun pagubitei

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banii sunt bunuri mobile. Ar putea fi infractiunea respectiva doar daca faptuitorul refuza restituirea banilor, deoarece pagubitul a dat banii de bunavoie. Acesta sa-i ceara inapoierea banilor, in scris si daca nu-i primeste sa faca plangerea penala prealabila, avand grija sa nu depaseasca termenul de 2 luni. Se pune si problema probatiunii, daca cel in cauza spune nu recunoaste primirea banilor, sper ca pagubitul poate dovedi ca i-a dat banii. Numai bine!