| Fatamuntilor a întrebat:

Legea 280/2023 da dreptul femeilor gravide si persoanelor insotite de copii de pana in 5 sa aiba prioritate la ghisee si la casele de marcat din magazine!
Cine ar trebui sa aplice aceasta lege?
Eram ieri la magazin.O mamica cu bebelus de 2-3 luni s-a asezat frumos la coada si punea marfa pe banda. Intre timp a aparut taticul cu inca un copil. Ambii sub 5 ani. Oare nenea ala care acum 2 -3 ani care ne lua temperatura nu trebuia sa intervina? Ma gandesc ca, casiera nu prea avea cum sa vada, iar clirntii, poate nu cunosc legea. Magazinul nu are case expres.
https://lege5.ro/......a-la-5-ani

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus respectivii trebuiau sa stie legea si sa intre in fata.
Doar daca cei din fata lor ar fi comentat/protestat trebuia sa intervina casiera si sa le explice ca au dreptul sa intre in fata.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ăla care iti lua temperatura atunci, nu are atributii in acest sens.
Si de ce sa intervină? Nu ai expus nici o situatie dificilă.
Unei persoane cu un copil mic doar sa-i cedezi locul mai in fata, in caz de este coada mare la casă. Atat.

| Fatamuntilor explică (pentru darrio2007):

Exista totusi o lege pe care lumea nu o cunoaste! Din fericire ambii copii erau linistiti!

| darrio2007 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Mai ține si de bun simț. Al celor de la rând.

| Fatamuntilor explică (pentru darrio2007):

Sigur!

| Simpatic a răspuns:

Legea exista dar aplicarea lipseste cu desavarsire, ca in piesele lui Caragiale
daca te bagi in fata ca si gravida, femeie cu copiii mici etc iti sar in cap mosii, babele si cei certati cu normele bunului simt
este vorba despre tara si cine o locuieste majoritar aici, nu despre existenta, lipsa sau aplicabilitatea legii!
In Japonia lumea nu arunca gunoiul pe strada nu doar pentru ca exista norme in acest sens ci pentru ca sunt de o civilizatie aparte, la noi meltenii arunca tigarile din "bolizii" lor mana a 14, astazi am vazut unul a aruncat tigara prin trapa masinii direct pe stradawinking

| Fatamuntilor explică (pentru Simpatic):

,,daca te bagi in fata ca si gravida, femeie cu copiii mici etc iti sar in cap mosii, babele si cei certati cu normele bunului simt'''
atunci ar trebui sa se aplice legea! Dar din pacate nu are cine.Nu stau politistii la usa fiecarui magazin.

| Simpatic a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Cum s-a zis, este ceva ce ar trebui sa se aplice intern, la supermarket casierele, la institutiile statului doamnele de la ghiseu etc

suntserios
| suntserios a răspuns:

Casierul.

Pe mine chiar ieri m-a rugat casierița dacă pot să o las pe o doamna gravida înainte la rand. Sincer nici nu observasem că se pusese în spatele meu la rand.

| Fatamuntilor explică (pentru suntserios):

Erau 2-3 persoane in fata ei.