| Girly97 a întrebat:

Legea permite fiecarui ceteatean major sa voteze o singura data la un scrutin insa vor fi doua zile de referendum pentru redefinirea familiei, pe 6 si 7 octombrie. Acest lucru ma deruteaza si nu sunt sigura daca pot sa votez in ambele zile sau doar o singura data. Ma ajuta cineva cu o lamurire, va rog? Am tot cautat pe Google raspunsul dar nu gasesc nimic, decat ca vor fi doua zile de vot.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti vota doar o singura data, intr-o singura zi, indiferent de faptul ca sunt 2 zile prevazute pentru votare.
S-au prevazut 2 zile doar pentru a se realiza cvorumul de cel putin 30% din numarul alegatorilor pentru ca referendumul sa fie valid.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E logic că poți o dată.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca vrei sa votezi, du-te fata draga in fiecare zi. Chiar de doua ori pe zi. Ai vazut intrebarea? Nici macar nu zice ceva de definirea familiei. Poti vota ca de luna viitoare toti aia care nu sunt casatoriti si au peste 25 de ani sa fie castrati, de exemplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ce ușor merge propaganda și manipularea. :)))))
Aia e legea, aia e întrebarea standard.
http://legislatie.resurse-pentru-democratie.org/legea/3-2000.php
art. 7

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e actualizată legea de acolo, dar tot e în vigoare articolul ăsta și în varianta actualizată recent.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

"Sunteti de acord cu legea de revizuire a Constitutiei Romaniei in forma aprobata de Parlament?"

Asta e intrebarea de la link-ul tau. Nu cumva e interpretabila intrebarea? Sa nu zici ca nu, ca dai dovada de prostie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Asta e legea, încă din 2000, nu eu fac legea.
Eu m-am legat de minciuna celor de la USR și rezist că ar urma să se voteze altceva.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Intrebarea e sah mat pentru aia de la tara trimisi de biserica la vot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://i.imgur.com/FUlRgBQ.png
Și uite și forma adoptată de Parlament.