Întrebare recomandată | FanMedical a întrebat:

Legislatia romaneasca interzice rasele agresive de caini precum pitbull, cane corso sau rottweiler?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu le interzice dar proprietarii au o serie de obligatii in plus fata de proprietarii de caini obisnuiti, prevazute de OUG 55/2002, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu, dar trebuie tinute sub control strict.

| FanMedical explică (pentru Bula):

Dar s-au intamplat atat de multe incidente!
Totusi ar trebui interzise!

| canecorso a răspuns:

Nu interzice legislatia romaneasca detinerea acestor rase de caini... dar este necesar declararea la Politie a detinerii Mai multe informatii despre cane corso pe www.cane-corso.info