| Mariana_Musatoiu_1982 a întrebat:

Lucrez de un an și jumătate iar în această perioadă nu am primit nici chiar concediu și nici banii de concediu și nici macar fluturas de salariu. Întrebarea mea este unde mă pot interesa daca figurez cu carte de munca

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Carnet de munca nu poti sa ai, s-au abrogat cu 1.01. 2011, de atunci se mai incheie doar contracte individuale de munca, care se inregistreaza la ITM. Ai incheiat si semnat un asemenea contract?
Daca nu ai incheiat atunci aproape sigur ca nu muncesti legal. Te poti interesa la ITM din judetul tau si sa vezi daca figurezi in registrul general de evidenta a salariatilor.
De asemenea, daca muncesti legal, poti verifica daca esti asigurat de sanatate. Accesează site-ul Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate– www.cnas.ro şi selectează din meniu opţiunea "Interfaţă SIUI online" şi apoi "Asigurat".
Introduci CNP-ul tău şi numărul de verificare scris cu verde şi va fi afişat rezultatul: Persoana selectată este asigurată sau Persoana selectată nu este asigurată.
In legatura cu concediul de odihna intereseaza-te la firma unde esti angajat si vezi de ce nu l-ai primit. Macar l-ai cerut?